National Geographic'in kapağında yer alan Sharbat Gula İtalya'ya sığındı

1985 tarihinde Pakistan-Afganistan sınırındaki kampta çekilen fotoğrafının National Geographic'te kapak olması sonrası adı dünyaya duyulan ve zaman zaman da gündeme oturan Sharbat Gula, İtalya'ya sığındı.

Dünya 26.11.2021, 10:33 26.11.2021, 10:37 Burak ZİHNİ
National Geographic'in kapağında yer alan Sharbat Gula İtalya'ya sığındı

İtalyan hükümeti, Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinden üç ay sonra ülkesini terk etmek isteyen Gula'ya tahliye sürecinde yardım ettiklerini açıkladı.

İtalyan Hükümeti Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Afgan vatandaşı Şarbat Gula Roma'ya geldi.

Sharbat Gula, 1985'te Peşaver'deki bir mülteci kampında genç bir kızken Steve McCurry tarafından çekilmiş bir fotoğrafının National Geographic'in kapağında yer almasıyla tüm dünyanın dikkatini çekti.

Afganistan ve halkının o sırada içinden geçmekte olduğu tarihteki değişimleri ve çatışmaları sembolize etmeye devam etti.

Geçen Ağustos ayında yaşanan olaylardan sonra, Sharbat Gula'nın ülkesini terk etmesi için yaptığı yardım talebine destek veren, sivil toplum ve özellikle Afganistan'da çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından yapılan taleplere yanıt olarak, Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulu, Afgan vatandaşları için yürürlükte olan daha geniş tahliye programının ve Hükümetin onları kabul ve entegrasyon planının bir parçası olarak İtalya'ya seyahat etmesini organize ederek bunu mümkün kıldı. "

Gula'nın fotoğrafı, ABD'li fotoğrafçı Steve McCurry tarafından Gula'nın yaşadığı Pakistan-Afgan sınırındaki bir mülteci kampında çekilmişti.

sharbat gula
 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?