Suriye'de aciziyet içindeler!

Suriye'de aciziyet içindeler!
Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulundaki konuşmasında, İsrail'in Filistin'deki "yerleşimci işgalini" ve "uluslararası toplumun Suriye'deki acizliğini" eleştirdi

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, New York'taki BM 77. Genel Kuruluna hitabında, "(Genel Kuruldaki) Mevcut ülkelerin delegelerine, Filistin sorununun hâlâ çözülmemiş olduğunu hatırlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum." dedi. Al Sani, uluslararası meşruiyet kararlarının uygulanamaması ve sahadaki gerçeklerin sürekli değişmesinin gölgesinde, İsrail'in yasa dışı yerleşim konusunda izlediği oldu bitti ve dayatma politikasının, gelecekte mevcut çatışmanın esaslarını ve küresel dayanışmanın şeklini değiştirebileceğini ifade etti. Güvenlik Konseyi'nin İsrail'i "Filistin topraklarındaki işgalini sona erdirmeye ve 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmasına zorlama" noktasındaki sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini belirten Al Sani, "Kardeş Filistin halkıyla adalet isteklerinde tam dayanışmamızı yineliyorum." diye konuştu.


Suriye halkının trajedisi


Al Sani, Suriye krizine ilişkin ise "Uluslararası toplum Suriye'deki savaş suçlularından hesap sormayı başaramadı." ifadelerini kullandı. Mazlum Suriye halkının yaptığı büyük fedakarlıkların görmezden gelindiğini söyleyen Al Sani, isim vermeden "bazılarının Suriye halkının trajedisini kendi çıkarları için kullandığını" dile getirdi.


Yemen ve Libya'daki krizler


Libya'daki krize de değinen Al Sani, bu ülkede siyasi sürecin tamamlanması, seçimler için anayasal bir zemin üzerinde uzlaşılması ve devlet kurumlarının birleştirilmesi için "acil uluslararası eylem" çağrısında bulundu. Al Sani, Libya'da askeri güçleri birleştirmeden, silahlı grupları tek bir ulusal ordu haline getirmeden ve bu çözüme karşı duranları reddetmeden ve onları sorumlu tutmadan devletin yeniden ayağa kalkamayacağını kaydetti. Yemen krizi hakkında da konuşan Katar Emiri, şunları söyledi: "Geçici bir ateşkes üzerinde anlaşmaya varan taraflarda bir umut ışığı görüyoruz. Körfez girişimi ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarının yanı sıra, Yemenli taraflar arasındaki ulusal diyalog müzakereleri sonuçlarına dayanarak yapılacak kapsamlı ve kalıcı bir ateşkes için sabırsızlanıyoruz."

DHA
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.