Yeni mutasyonla ilgili korkutan detay; genç nüfus tehlike altında

Dünya mevcut Kovid-19 salgınına çözüm ararken şimdi de İngiltere ve Güney Afrika'da ortaya çıkan koronavirüsün mutasyonu endişe oluşturdu. Virüsün mutasyonunu araştıran Güney Afrikalı bilim insanları çarpıcı sonuçlara ulaştı. Araştırmalara göre, mutasyonunun daha da hızlı yayıldığı, genç insanların daha sert etkilediği öğrenildi.

Dünya 24.12.2020, 13:09
Yeni mutasyonla ilgili korkutan detay; genç nüfus tehlike altında

Güney Afrika'daki bilim insanları 501Y.V2. adı verilen Kovid-19 mutasyonunu daha iyi anlamak için çalışmalar yürütüyor.

Şu ana kadar yapılan araştırmalarda virüsün hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olduğuna dair henüz kanıt bulunmazken bilim insanları virüsün daha hızlı hareket ettiğini, gençleri daha çok etkileyebileceğini ve aşılara biraz daha dirençli olabileceğini söyledi. 

Bilim insanları Britanya ile Güney Afrika'daki mutasyon türlerini karşılaştırdı. Güney Afrika'daki araştırmayı yürütenlerden Dr. Richard Lessel "Britanya ile birlikte verileri topladığımızda Güney Afrika'daki virüsün insandan insana bulaşta daha efektif olduğunu görüyoruz. Durdurmak için daha çok çaba sarfetmeliyiz" dedi. 

Güney Afrika'daki virüs mutasyonu, 50 farklı sağlık merkezinde alınan 200 örnekte incelenerek bulunmuştu. 

Güney Afrikalı bilim insanlarının yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyonu üzerinde yaptığı çalışmalarda korkutan sonuçlar ortaya çıktı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre, mutasyon daha hızlı yayılıyor ve gençlerde daha sert etki ediyor. The Guardian

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138