07.05.2020, 07:02

Dünya’daki Sağlık Bakanları Corovirüsle imtihan oluyor

Birçok ülke de, hatta dünyanın tamamın Sağlığa ‘Bakan’ın önemi Coronavirüs sürecinde daha iyi anlaşıldı. Haliyle Sağlık Bakanları hükümetlerin COVİD-19 salgınıyla mücadelesinde görünen yüzleri de oldular. Bazı ülkeler Corona krizini başarıyla sürdürürken(Güney Kore, Singapur,Japonya,Almanya ve Türkiye gibi) bazı ülkelerinde sağlık sistemleri çöktü(İtalya,İspanya,Fransa,ABD,Ekvador,Brezilya gibi)

Bu bağlamda sağlık bakanı, sağlam politika ve iyi yönetişimden sorumludur. Bakanın sorumluluğu, kabinedeki diğer bakanların da sağlık sektörüne yardımda bulunmasını talep eder. Bu meydana gelmediğinde de, sağlık bakanları/yöneticilerin istifa ediyor.

Avrupa’da, Avrupa Birliği(AB) bilim şefi Mauro Ferrari Avrupa Birliği'nin koronavirüs salgınına tepkisini "hayal kırıklığı" olarak nitelendirerek istifa etti, Romanya Sağlık Bakanı Costache, bütçe yetersizlikleri, Hollanda Sağlık, Spor ve Refah Bakanı Bruno Bruins yorgunluktan. Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, Corona salgının ortasında seks skandalına karışan Paris belediye başkanın yerine aday gösterildi. Ukrayna’da İlya Yements, İskoçya baş tabibi Catherine Calderwood çeşitli sebeplerle istifa etti. Polonya Başbakan Yardımcısı ve Bilim Bakanı Jaroslaw Govin, seçimlerin  ertelenmemesi üzerine istifa etti.

Latin Amerika’da Brezilya Sağlık Bakanı Henrique Mandetta ve
Brezilya sağlık sekreteri Wanderson de Oliveira, Başkan Jair Bolsonaro ile artan gerilimlerden istifa etti. Ekvador’da Sağlık Bakanı Catalina Andramuño, hükümetin sunduğu yetersiz bütçe yüzünden istifa etti. Peru Sağlık Bakanı  Elizabeth Hinostroza görevinden alındı. Bahama Sağlık Bakanı Duane Sands, Porto Riko Sağlık Bakanı Rafael Rodriguez, koronavirüs pandemisine karşı ağır tepki verdiği için görevinden istifa etti. Ortadoğu’da:İsrail Sağlık Bakanı Yaakov Litzman, Asya’da Avustralya sanat bakanı Don Harwin, karantina sırasında yazlık evine gittiği için görevlerinden istifa etti. Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, karantina sırasında sahilde yürüdüğü için istifa etti.

Türkiye’de de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, karantina saatinin açıklaması sırasında oluşan olumsuzluklar yüzünden istifa etmiş. Daha sonra istifası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmemişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ortaya atılan iddiaları kabul etmemişti.

Afrika,Ortadoğu ve Orta Asya’da salgın veri akışıyla ilgili sıkıntı olduğundan nitelikli bir vaka ve ölüm sayı açıklaması yapılmıyor. Dolayısıyla virüsün gidişatıyla ilgili olumlu-olumsuz tespit yapılamıyor. Ancak bazı ülkelerde vaka sayısı ve ölüm artışı örtbas edilemediği için salgının getirdiği ağır maliyet görülmeye başlıyor.

Örneğin Rusya, Hindistan, Pakistan, Meksika, Nijerya, Mısır ve Endonezya’da virüsün görünürlüğü artmaya başladığında ekonomik ve politik bir maliyeti olacaktır.

Sağlık sistemleri çöken ve görevlerine devam eden İspanya, İtalya ve İngiltere sağlık bakanlarının da durumları diğerlerinden parlak değil. Çünkü Coronavirüsün ortasında sağlık bakanın istifası, bir hükümet krizi doğuracağından ya görevlerine devam etmek zorunda kalıyorlar veya krizin ortasında hem hükümeti hem de ülkenin sağlık sistemini yeni bir krize daha sokmak istemiyorlar. Nitekim Fransa sağlık bakanı, belediye başkan adayı olmakta tereddüt etmedi.

Bazı ülkelerde de sağlık bakanları belki istifa etmediler ama yönetim ve organizasyon açısından ciddi prestij kaybettiler. Ancak sağlık bakanları sistemin başında durmak zorundadırlar; aksi takdirde küresel bir sağlık krizi sırasında halkın ve sağlık çalışanlarının inancı kaybolur. Elbette kamu ve özel sektörlerde, medikal gereksinimlere yardımcı olması elzemdir.

Bu vesile ile Coronavirüs sebebiyle Türk Sağlık Sisteminin başında bulunan ve güvenirliliği ile başta milletine ve devletine dayanma azmi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya hasseden teşekkür ederim. Bu bağlamda 18 yılda sağlık sistemin yönetişim altyapısını oluşturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür ediyorum. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin kriz süresince yerlerde süründüğü bir ortamda, Türkiye’de sağlık çalışanlarının motivasyonu ve medikal altyapının sürdürebilirliği başarılı rol model oldu.

Yorumlar (0)