05.04.2021, 07:15

Dünyanın en zor işi: Liderlik

104 Amiral bir bildiri hazırlayarak yayınladılar. Bildiride özetle şöyle deniyor;

"Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir. Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz."

Amirallerin uzman oldukları bir konuda açıklama yaptılar. Fikirlerini kamuoyu ile paylaştılar. Bundan darbe borozanlığı çıkarmak, çağrı diye algılamak, hadsiz bulmak üzerlerine saldırmak büyük ilkelliktir… Amiraller ‘Barolar’a bağlı avukatlar’, ‘Tabibler Birliğine bağlı Doktorlar’, ‘Eğitim-Sen’e bağlı öğretmenler’, ‘Mimarlar Odası’na bağlı Mimarlar’ gibi… fikirlerini kamuoyu ile paylaşmışlardır.

Bildiriyi İKTİDAR bir fırsat olarak algılayıp, yeni stratejik planlar yapmaya koyuldu. Yani ellerini ovuşturarak “Hımm güzel koz..” dedi. / Kötü liderler her şeye müdahale etmeye takıntılıdırlar.

Kılıçdaroğlu her zamanki gibi konuştu ama bir şey söylemedi. / İnsanları, sadece kendi takımındakileri değil, aynı zamanda daha geniş ağlardaki insanları da – nasıl etkileyeceğini bilmek o’nu gerçek lider yapacak özelliktir.

Bahçeli yine korkuttu. Söyledikleri gerçekten inanılmazdı. Apoletleri sökülsün, Maaşları kesilsin, hakları ellerinden alınsın… nerdeyse idam edelim diyecek kadar ileri gitti… / "Sadece bir şey, bir şey olarak kalıyorum, o da palyaço. Bu beni herhangi bir politikacıdan daha yüksek bir düzleme yerleştirir." Charlie Chaplin

Meral Akşener ise gözlerimizi faltaşı gibi açan alel acele bir basın toplantısı yaparak Amirallere ZEVZEK dedi. Neden görevdeyken Yunanistan’ın işgal ettiği adaları almadıklarını sordu! / Bir politikacının amacı sürekli iktidar olmaktır. Bu çaba ona çoğu zaman sorun çözme görevini unutturur." Jean Monnet

Temel Karamollaoğlu ise liderler arasında en ciddi ve vizyon içeren bir açıklama yaptı. “Ülkemizin önemli meselelerinin bütün toplumsal kesimler tarafından konuşulması, tartışılması faydalıdır. Meseleler tartışılırken meselenin özüne odaklanılmalıdır.” / Yaşınız, rolünüz, unvanınız, mesleğiniz ve içinde bulunduğunuz durum ne kadar zorlu olursa olsun, böyle stratejik bir konumda zor konuşmalar yapmanız gerekebilir. Bunu yaparken sorumluluklarınızın farkında olmalısınız ve yapacağınız konuşma ile karşınızdaki kişiye ilham vermelisiniz.”

Türkiye’ye toplam 3000 yıla yakın üst düzeyde hizmet eden yüksek eğitimli 104 Amiral’e uzmanlık alanlarında ortak bir açıklama yaptıkları için ZEVZEK demek, bunların apoletlerini sökün demek, maaşlarını kesin, aç bırakın! Şeklinde konuşmak, dilin kemiği olmadığından olabilir ancak değerli değildir ve konuşanları yüceltmeyecektir…

Karamollaoğlu’nun konu ile ilgili söylediği şu cümle siyasileri düşündürmelidir. “Düşünce ve ifade özgürlüğü önemlidir. Sorumluluk sahibi herkes sorunlara odaklanmalı, toplumu kutuplaştıracak davranış kalıpları ile sorunların konuşulmasını engellememelidir.”

Herkesin özgürce fikirlerini söyleyebildiği günleri özlemek için 2021 çok geç değil mi sizce de…

Yorumlar (0)