2018-2019 Açıköğretim Lisesi (AÖL) kayıt nasıl yapılır ve ödeme hangi bankalara yapılır

AÖL kayıt nasıl yapılır sorusunun cevabı bugünlerde çok sayıda kişi tarafından araştırılıyor. Eğitimlerini açık lise üzerinden devam ettirmek isteyen öğrenciler AÖL yeni kayıt ve kayıt yenileme bilgileriyle birlikte hangi bankaya ödeme yapılacağını öğrenmek amacında. Peki AÖL kayıt için son gün ne zaman? İşte detaylar...

Eğitim 05.09.2018, 11:10
2018-2019 Açıköğretim Lisesi (AÖL) kayıt nasıl yapılır ve ödeme hangi bankalara yapılır

Her yıl binlerce öğrencinin kayıt yaparak eğitim görüdğü açık lise için kayıtlar başladı. Binlerce vatandaşın hem yeni kayıt hem de kayıt yenileme işlemlerini merak ettiği Açıköğretim Lisesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan tarihler geçerli olacak. AÖL için kayıt tarihleri, istenen belgeler, ücretlerin yatırılacağı bankalar ve bankamatikten ödeme yöntemleri ile ilgili her şey haberimizde.

AÖL KAYITLARI YAPILIR?
AÖL'e ilk kez kayıt yaptıracak öğrenciler için başvuru Tarihleri 3 - 21 Eylül 2018 olacak. Bu tarihi kaçıran öğrenciler, mazeretli ilk kayıt başvurularını 22 – 28 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

Bu yıl kayıtlar için belirlenen bedel 30 TL'lik ücreti, 30 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak 10 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliğine yatırıacak olan öğrenciler, ücret kısmını tamamlamış olacak.

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Bedeli), 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

İlk kayıt Sınav Ücreti harici 10 TL ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

AÖL KAYIT ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.

1- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile ilk kayıt sınav bedelini yatırabilirsiniz.
2- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak ilk kayıt sınav bedelini yatırabilirsiniz.
Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının mümkün olduğunca adaya ait olması ve doğru telefon numarası bildirilmesi zorunludur.
3- İlk kayıt sınav bedeli anlaşmalı bankaların ATM’lerinde yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt sınav bedeli olarak yatırıldığına dikkat ediniz

aöl

Bankamatik üzerinden AÖL ödemesi nasıl yapılır?
Bankamatikten Para Yatırılırken İzlenecek Adımlar
1-GİRİŞ tuşuna basınız.
2-Dil seçeneklerinden TÜRKÇE tuşuna basınız.

3-Ana sayfadan ÖDEME İŞLEMLERİ tuşuna basınız.
4-EĞİTİM ÖDEMELERİ tuşuna basınız.
5-Karşınıza gelen seçeneklerden “MEB ÖDEMELERİ” ni seçiniz.
6-Ödeme yapmak istediğiniz sınav türünü seçiniz.
AÇIK ÖĞRETİM KURUMLARI (LİSELER/ORTAOKUL) İLK KAYIT/KAYIT YENİLEME
7-ATM tuşları yardımıyla T.C. KİMLİK NUMARANIZI girin ve GİRİŞ tuşuna
basınız.
8-Yatıracağınız 30TL’yi düzgün biçimde hazırlayın ve DEVAM tuşuna basınız.
9-Paranızı ekranda gösterildiği şekilde bölmeye yerleştirin ve GİRİŞ tuşuna basınız.
10-Para tanımlama işlemi için lütfen bekleyiniz.
11-Yatırdığınız tutarla ekrandaki tutarı karşılaştırıp kabul edilen tutarı onaylamak için DEVAM tuşuna basınız.
12-Ekranda görünen bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra onay için EVET tuşuna basınız.
13-Paranız yatırılırken lütfen ATM’den ayrılmayınız.
14-İşleminiz tamamlandıktan sonra makbuzunuzu almayı unutmayınız.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?