2018 KPSS Önlisans sınavı ne zaman? ÖSYM takvimine göre hangi gün

Ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar için düzenlenen sınavın ardından şimdi sıra iki yıllık önlisans mezunlarının katılabileceği 2018 KPSS Önlisans Sınavı için hazırlıklar devam ediyor. Başvurularını tamamlayan adaylar sınavın gerçekleşeceği tarihi merak ediyor. Peki KPSS önlisans sınavı ne zaman? İşte detaylar...

Eğitim 10.10.2018, 13:00 Burak ZİHNİ
2018 KPSS Önlisans sınavı ne zaman? ÖSYM takvimine göre hangi gün

Eğitim denilince en çok merak edilen konuların başında olan  KPSS için araştırmalar son sürat devam ediyor. Hayallerini memurlukla süslemek ve kariyerini şekillendirmek isteyen adaylar geçtiğimiz ay başvurularını tamamlamıştı. ÖSYM'nin akademik takviminde yer alan bilgilere göre KPSS Önlisans sınav tarihi haberimizde bulunuyor.

ÖSYM'nin yayınladığı sınav takvimine göre; KPSS önlisans sınavı 04 Kasım 2018 tarihinde yapılacak. Sınav sonuçları ise 29 Kasım 2018'de adayların erişimine açılacak. Sonuçlar açıklandığı zaman, adaylar sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

KPSS NEDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır. Sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?