2019 YÖKDİL sınavı ne zaman? Başvuru tarihleri

Her yıl binlerce kişinin katılım gösterdiği YÖKDİL sınavının tarihi açıklandı. Adayların 2019 yılında gireceği sınavla ilgili açıklamayı YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptı.

Eğitim 12.06.2019, 09:58 12.06.2019, 10:33 Burak ZİHNİ
2019 YÖKDİL sınavı ne zaman? Başvuru tarihleri

Akademik kariyer planlamasında önemli bir yer teşkil eden YÖKDİL sınavına dair bilgiler merak ediliyordu. ÖSYM tarafından düzenlenen ve YÖK koordinasyonu ile gerçekleşen sınav hakkıında beklenen açıklama yapıldı. Buna göre 2019 YÖKDİL sınavı tarihi de belli oldu. Sınav 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak.


Konu hakkında açıklamada bulunan YÖK Başkanı Yekta Saraç kişisel Twitter hesabından; "Yeni YÖK" olarak, yükseköğretim sistemimizde ilk kez uygulamaya koyduğumuz "alana özgü tek yabancı dil sınavı" olan YÖKDİL, bilindiği üzere YÖK'ün koordinasyonunda, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi tarafından müştereken uygulanmaktaydı. YÖKDİL sınavının sürdürülmesindeki katkılarından dolayı Anadolu ve Ankara Üniversitelerimize teşekkür ederiz. 2019 yılı bahar dönemi sınavı başarıyla gerçekleştirilmiş olan YÖKDİL, 2019 yılı sonbaharından itibaren artık "ÖSYM" tarafından, yine YÖK'ün koordinasyonunda, "Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler" alanlarında uygulanmaya devam edecektir. 2019 yılı sonbahar dönemi YÖKDİL sınavı 03 Kasım 2019 tarihinde, "Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce" dillerinde, "Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler" alanlarında yapılacaktır. Bundan sonraki YÖKDİL sınavlarının tarihlerine ilişkin bilgi her yıl ÖSYM'nin sınav takviminde yer alacaktır. "Akademisyen dostu Yeni YÖK" olarak kurguladığımız YÖKDİL sınavı yapılmaya devam edilecektir..." ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?