Bakan Ziya Selçuk: 'EBA, 20 milyar tıklamayla dünyada birinci'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı Uluslararası Projeden Uygulamaya Eğitim Sempozyumu'nda, 'PISA, TIMSS ve PIRLS gibi sınavlarda başarının artması bizim çok ehemmiyet verdiğimiz bir konu' dedi. Ayrıca Selçuk, EBA'nın 20 milyar civarında tıklama ile dünyada en çok tıklanan eğitim sitesi olmasından büyük sevinç duyduklarını belirtti.

Eğitim 01.04.2021, 13:02
Bakan Ziya Selçuk: 'EBA, 20 milyar tıklamayla dünyada birinci'

Uluslararası Projeden Uygulamaya Eğitim Sempozyumu'na video konferans yöntemiyle katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk defa yapılan sempozyumun Bakanlık tarafından önemsendiğini vurgulayarak, "Hep uygulamayla teori arasındaki boşluk tartışılır hem dünyada hem Türkiye'de. Bugün ona güzel bir cevap veriliyor o açıdan çok önemli bir çalışma" diye konuştu.

Selçuk, eğitimin dünyadaki gelişmelere vereceği cevabın ne olacağının önemli olduğunu ve yapılan her çalışmanın bugünkü dünyanın problemlerine ihtiyaçlarına ve insanın tabiatına hürmet ederek neler söyleyeceğinin çok çok önemli olduğunu belirterek, "Dünya nüfusunun yüzde 60'ı aktif olarak internet kullanıyor. Farklı döneme gelmiş bulunuyoruz, bu farklılığı da bizim dikkate almamız gerekiyor. Elbette değerlerle ilgili bir kurum olan eğitimin yeni nesillerin yetişmesinde dünyaya vereceği mesaj çok önemli. Bu dönüşüm süreci içerisinde artık eğitimden bahsederken, bizim 'beşikten mezara' dediğimiz kavramı bugünün dünyası 'hayat boyu öğrenme' olarak tabir ediyor" ifadelerini kullandı.

'Yol almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz'

PISA ve TIMSS gibi uluslararası başarı tespit sınavlarında yukarı sıralamalara çıkmak için yapılan çalışmalara da değinen Bakan Selçuk, "Yaptığımız hazırlıkların sonuç verdiğini görüyoruz ve muvaffakiyetimizden dolayı da memnunuz. PISA, TIMSS ve PIRLS gibi sınavlarda başarının artması bizim çok ehemmiyet verdiğimiz bir konu. Yol almış olmaktan da memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Meslek liselerinin ihracat yapabildiğini, yüzde birlik dilimden öğrenci alabildiğini, iş garantili okulların bulunduğunu belirten Bakan Ziya Selçuk, "Salgın döneminde dünyada salgına karşı çözüm geliştiren tek meslek lisesinin olduğu ülkeyiz. Başka bir ülkede meslek liseleri, uzaktan kumandalı solunum cihazı, laringoskop, kızılötesi termometreler, maskeler ve daha onlarca çalışmayı bütün ülke için yaptı. Bu dünyada ilk ve tek olması bakımından da çok önemli" diye konuştu.

Salgın sürecinde EBA üzerinden gerçekleştirilen eğitimlerde de önemli bir başarı elde ettiklerinin altını çizen Bakan Selçuk, "20 milyar civarında tıklama ile dünyada en çok tıklanan eğitim sitesi olmaktan da büyük bir sevinç duyuyoruz. Öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ihtiyaç duyduğunda başvurabileceği bir portal ortaya koymak önemliydi" dedi.

Ayrıca Bakan Selçuk, diğer ülkelerin milli eğitim bakanlarıyla da görüşmeler yaptığını söyleyerek, Türkiye'nin yaptığı hazırlığın birçok ülkede olmadığını belirtti.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?