Bakan Ziya Selçuk: 'Meslek liseleri üretim, ekonomi, demokrasi ve istihdamın merkezi konumundadır'

Sivas'a ziyarette bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Salgın dönemi bizlere gösterdi ki mesleki eğitim kurumları, Türk eğitim sisteminin can damarıdır. Meslek liseler üretim, ekonomi, demokrasi ve istihdamın merkezi konumundadır. Bunu küresel salgın döneminde ispat etmiş olmanın sevincini yaşıyoruz' dedi.

Eğitim 05.04.2021, 15:19
Bakan Ziya Selçuk: 'Meslek liseleri üretim, ekonomi, demokrasi ve istihdamın merkezi konumundadır'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ziyaretlerde bulunmak ve açılış yapmak amacıyla dün Sivas'a geldi. Bugün programına önce Valilik'e giderek Şeref Defteri'ni imzalayarak başlayan Bakan Selçuk'a,  Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Atlası, Hayat Ağacı Dergisi ve çeşitli hediyeler takdim etti. Buradan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin'i ziyaret etmeye giden Bakan Selçuk, ardından kentte yapımı tamamlanan 18 eğitim tesisinin toplu açılış törenine katıldı.

Sivas Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törene Bakan Selçuk'un yanı sıra Vali Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Mehmet Habip Soluk, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ve il protokolünün katıldığı belirtildi.

Buradaki açılışta konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 18 eğitim yatırımını açmak üzere bir araya geldiklerini ve Sivas'ın eğitim yatırımları açısından iyi bir performans gösterdiğini ve de Sivas'ın performans ile birlikte eğitimdeki başarı hikayesini çok daha ileri safhalara götürerek zaferler yaşadığını söyledi. "Bugün anaokulları, ilkokullar, ortaokullar, meslek liseleri, masal evleri, halk eğitim merkezleri ve öğretmenevleri gibi çok sayıda yatırımın açılışını yapmak üzere bir arada bulunuyoruz" diyen Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

"Toplamda 133 derslikten söz ediyoruz. Yüz yıllardır üzerinde yaşadığımız bu topraklarda Sivas'ın eğitime katkısının çok ayrı ve çok özel bir önemi olduğunu, olacağını elbette biliyoruz. Bugünü yarınlara taşıyacak olan çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için böyle güzel müesseseler oluşturmaktan kıvanç duyuyoruz. Burada açılışını yaptığımız eğitim yatırımları, çocuklarımızın yaratılışta kendine bahşedilen potansiyeli çok daha ileri safhalara taşıyabilmeleri için ortamlar hazırlamayı hedefliyor. Birçok binadaki büyük atölyelerden tasarım beceri ile ilgili odalara kadar tamamını hayata geçiriyoruz. Öğretmenlerimiz için çok daha verimli çalışma ortamları hazırlamak maksadıyla yeni nesil öğretmen odaları inşa ediyoruz. Böylece eğitime daha fazla değer katmak ve eğitimin oluşturacağı katma değeri yükseltmeyi hedefliyoruz. Buradan dünyanın gittiği yöne doğru baktığımızda ilimin merkeze alındığı, ahlak terakkisine dayalı bir anlayışın giderek daha hakim olması gerektiğini görüyoruz."

'Meslek liseleri üretim, ekonomi, demokrasi ve istihdamın merkezi konumundadır'

Robotik kodlama, otomasyon, siber uzay gibi çok yeni kavramların artık eğitimin sıradan bir meselesi haline gelmesinin söz konusu olduğu bir dönemden geçtiklerine dikkat çeken Bakan Selçuk, "Bu sebeple çocuklarımıza seçenekler sunmak istiyoruz. 2000'li yılların başından beri yapılagelen mesleki eğitim yatırımlarının artık doruklara çıktığı bir noktadayız. Salgın dönemi bizlere gösterdi ki mesleki eğitim kurumları, Türk eğitim sisteminin can damarıdır. Meslek liseler üretim, ekonomi, demokrasi ve istihdamın merkezi konumundadır. Bunu küresel salgın döneminde ispat etmiş olmanın sevincini yaşıyoruz. Çocuklarımızın bu okullarda, organize sanayi bölgelerinde, meslek liselerinde, atölyelerde üreterek, mutlu olmaları ve meslek sahibi olmaları için fırsatlar oluşturuyoruz. Şimdiye kadar Sivas'ın eğitim yatırımları konusunda doyum noktasına geldiğini ancak ihtiyaçların bitmeyeceğini söyleyebilirim. Bu ihtiyaçların kalite ve standartlarının yükseltilmesi noktasında teminatımızı ortaya koyuyoruz. Ekip arkadaşlarımız ile birlikte inşallah bundan sonraki seçimde de Sivas'ın eğitimde yükselmesini sağlayacağız. Önceki dönemlerde yapılan yatırımların üzerine yenilerini ekleyerek çok daha güzel işler çıkaracağız. Sivas'ın bayrağı en yükseklere taşıyan bir eğitim kalitesiyle karşınızda olması için elimizden geleni fazlasıyla yapacağız. Burada insanlarımızın ve çalışma arkadaşlarımızın büyük çabaları var. Çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin daha mutlu olması için hizmet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimin taşıyıcısı olma noktasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Bakan Selçuk ve katılımcılar Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin dezenfektan üretimi yapan atölyesini ziyaret eden Bakan Selçuk, burada eğitim gören öğrencilerle bir süre sohbet etmesinin ardından kente yeni yapılan Masal Evi'nin de açılışına katıldı. Burada öğrencilerle bir araya gelen Bakan Selçuk, daha sonra AK Parti Sivas İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Bakan Selçuk, son olarak da Temeltepe Askeri Kışlası’nı ziyaret ettikten sonra Ankara'ya hareket etti.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138