Bakan Ziya Selçuk: 'Yüz yüze eğitime katılım yüzde 70'in üzerinde'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Düzce'ye yaptığı ziyaretinde salgın dönemindeki eğitim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. 'Önceliğimiz yüz yüze eğitim' diyen Bakan Selçuk, okullarla ilgili takibin süreceğini belirtti.

Eğitim 02.04.2021, 13:02
Bakan Ziya Selçuk: 'Yüz yüze eğitime katılım yüzde 70'in üzerinde'

Ziyaretlerde bulunmak ve toplu okul açılıl törenlerine katılmak için Düzce'ye gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Valiliğe yaptığı ziyaretin ardından Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, hayırseverler ve bakanlık tarafından yaptırılan 19 okulun toplu açılış törenini gerçekleştien Bakan Selçuk, burada online video konferans sistemiyle, okulları yaptıran hayırseverlerle ve açılışı yapılan okul müdürleriyle sohbet etti. Ardından TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nu ziyaret eden Bakan Selçuk, burada öğrencilerle ve öğretmenlerle sohbet etti. Burada bir öğrencinin, Bakan Selçuk'a kendi çizdiği resmi hediye ettiği görüldü.


'Elbette en önemli önceliğimiz yüz yüze eğitim'

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Ziya Selçuk, okullardaki yüz yüze eğitim sürecine değinerek, "2 Mart'tan sonra okulların açılmasıyla beraber anlık olarak bu dinamik süreci izliyoruz, takip ediyoruz. Bu çerçevede şunu rahatlıkla söylemek mümkün. Okullarımıza devam noktasında ilkokullardan yüzde 80'nin üzerinde bir katılım söz konusu. Ortaokullara baktığımızda yüzde 76 civarında bir katılım var ve liselerde de yüzde 70 civarında bir katılım var. Okullara devam konusunda bu artışlar devam ediyor. Yükseldiğini gösteriyor istatistikler. Bizim elbette en önemli önceliğimiz yüz yüze eğitim. Fakat OECD ülkeleri arasında, Slovakya, Kostarika gibi ülkelerden sonra en çok okulların kapalı olduğu ülkeler arasında ilk 5'te yer alıyoruz. Bu sağlık önceliğimiz prensibinden kaynaklanan bir yaklaşım. Biliyorsunuz Valilik İl Hıfzıssıhha Kurulları ile birlikte değerlendirmeler yapıyorlar. Kendisine özgü kararlar alıyorlar. Ben bu süreçte emek veren tüm valilerimize ve ekiplerine teşekkür ediyorum. Çünkü zor bir süreç yaşıyoruz ve bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyoruz." dedi ve ekledi:


'Okullarla ilgili takibimiz sürecek'

“Bir taraftan aşı süreci devam ediyor ve bütün toplumumuzda her gün her an değişimleri izleyerek ortak kararlar almaya çaba gösteriyoruz. İstiyoruz ki önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime doğru çok daha katılımlı çok daha yüksek bir şekilde devam edelim. Bu koşullar bir an önce düzelsin. Bizim önceliğimiz tabi ki yüz yüze eğitim. Ama şartları dikkate alarak, okulları açık tutma isteğimize rağmen diğer ülkelere baktığımızda daha fazla kapalı olduğunu görüyoruz. Ama bu yine sağlık öncelik prensibimizden kaynaklanan bir şey. Bu zor günlerde bir teşekkürümüz de sayın velilerimize. Çünkü öğretmenlerimizle beraber iş birliği içerisinde yoğun bir çaba içerisindeler. Bunun farkındayız. Elimizden gelen desteği sağlamaya çalışıyoruz. Okullarla ilgili takibimiz sürecek. Günlük olarak istatistikleri izliyoruz. Sağlık Bakanlığıyla, Bilim Kurulu ile temas halindeyiz. Değerlendirmelerimiz daimi olarak sürüyor ve bu süreci, ortaya çıkan sayısal verileri de zamanı geldiğince kamuoyu ile de paylaşıyoruz."  

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?