Ortaöğretim KPSS sınav sonuçları açıklandı! ÖSYM internet sitesi

2018 KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları için hummalı bir araştırma söz konusu. Adaylar kamu kurumları, bakanlıklar ve devlet kadrolarında yer almak adına cevapladıkları soruların ardından sonuçları öğrenmek istiyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanması beklenen ve oluşturulan takvimde yer alan gün geldi. Peki ÖSYM internet sitesine nasıl giriş yapılır ve Ortaöğretim KPSS sonuçları sorgulanır. Detaylar burada.

Ortaöğretim KPSS sonuçları açıklandı mı?
Lise ve iki yıllık üniversite mezunlarının katılabildiği Ortaöğretim KPSS sınavı için geri sayım devam ediyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarının kısa bir süre içerisinde duyurulması ve tercihlerin başlaması bekleniyor. ÖSYM internet sitesinde yer alan takvime göre 7 Ekim'de yapılan sınav sonrasında adaylar heyecanla 'KPSS Ortaöğretim Sınav Sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusunun yanıtını arıyor.

2018 Ortaöğretim KPSS sonuçları henüz açıklanmadı. Sonuçların öğle vakitlerinde açıklanması bekleniyor. ÖSYM tarafından sonuçlar duyuruldu ve KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden erişime açılacak. Adaylar T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra sonuçlarını görüntüleyebilecek.

ORTAÖĞRETİM TERCİHLERİ NE ZAMAN?
Tercih takvimi daha sonra duyurulacak.

ORTAÖĞRETİM KPSS SONUÇLARI BU SAYFA ÜZERİNDEN AÇIKLANACAK

KPSS ORTAÖĞRETİM PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?
Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek ' te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP'nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP'nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP'leri kullanılarak, o rtaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

.kpss ortaöğretim puan hesaplama

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.