13 ildeki 34 taşınmaz için özeleştirme kararı Resmi Gazete'de

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 13 ildeki 34 taşınmaz özelleştirilecek. İhale bedelleri peşin ya da vadeli ödenebilecek. Özelleştirilecek taşınmazların bulunduğu iller arasında İstanbul, İzmir ve Ankara gibi önemli şehirler de yer alıyor.

Ekonomi 15.10.2020, 09:49 Burak ZİHNİ
13 ildeki 34 taşınmaz için özeleştirme kararı Resmi Gazete'de

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, satış yöntemiyle özelleştirmeler gerçekleştirecek. Buna göre, Ankara, Afyonkarahisar, Antalya, İstanbul, Niğde, Tekirdağ, Tokat, Şanlıurfa, Balıkesir, Malatya, Ordu, Diyarbakır ve İzmir'de bulunan 34 taşınmaza ilişkin ihaleler, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek.


GEÇİCİ TEMİNAT ALINACAK

Gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. Teklif sahiplerinden ihalelere katılabilmesi için ilanda belirtilen tutarlarda geçici teminat alınacak. İhale bedeli peşin veya vadeli olarak ödenebilecek.

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ NEDİR?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı kamu tüzel kişiliğine sahip, özel bütçeli bir kurum. 27 Kasım 1994 tarih, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'la kuruldu. İdarede 1 başkan, 3 başkan yardımcısı, toplam 19 daire başkanı ve proje grup başkanı ile birlikte yaklaşık 330 personel görev alıyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın görevleri 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 353. maddesinde düzenlenmiş olup genel olarak özelleştirme ile ilgili iş ve işlemleri yürütüyor.

İdare, özelleştirme programının yanı sıra, toplu konut uygulamalarının yürütülmesi, Kamu Ortaklığı Fonu’nun yönetimi ve Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabı’nda biriken paraların nemalandırılması gibi görevler de üstleniyor.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138