2018 Emlak Vergisi nasıl, nereye ve ne zaman ödenir - Gereken belgeler ve evraklar

2018 Emlak Vergisi nasıl, nereye ve ne zaman ödenir - Gereken belgeler ve evraklar
Milyonlarca vatandaşın oturduğu haneler için her sene iki dönemde ödediği emlak vergileri için yeni yılın ilk tahsilat ayı geldi. Mart ayından itibaren başlayacak olan ödemelerden muaflık şartları da haberimizde yer alıyor. Peki 2018 emlak vergisi nereye, nasıl ve ne zaman ödenir. İşte detaylar ve son dakika bilgileri...

Emlak vergisi ödemek için araştırma yapan ev sahipleri faiz dönemine kalmamak için gerekli evrakları, belgeleri ve tahsilat tarihlerini öğrenmek istiyor. Emlak vergisi hakkında merak edilenleri cevapladığımız haberimizde tüm detayları bulabilirsiniz.

Emlak vergisi nasıl yapılır
Emlak vergisini ödemek istediğiniz taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisini ödemek işlemini belediyeye gitmeden de yapmanız mümkün. Ödeme işlemini PTT ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca E-Belediye sistemiyle de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır
Vergi ödemesi arsa, arazi, mesken ve işyerleri için farklı oranlarda, vergi yılı içerisinde asgari rayiç değerler üzerinden hesaplanıyor. Ayrıca gayrimenkulun bağlı olduğu belediye eğer Büyük Şehir Belediyesi ise ödenmesi gereken vergi 2 katı çıkıyor. Örneğin normal belediyelerde binaların emlak vergisi binde 2 iken, büyükşehir belediyesinde emlak vergisi binde 4 olarak hesaplanır.

emlak vergisi

Emlak vergisi başvurusu nasıl yapılır, gereken evraklar ve belgeler nedir
Emlak vergisi başvurusu için taşınmazın bulunduğu belediyeye giderek başvuru yapabilirsiniz. Emlak vergisi ödemek isteyen mükelleflerin aynı zamanda belediyelerden temin edilen formu da eksiksiz doldurması gerekiyor. Başvuru için gerekli belgeler ise şunlar:

-Tapu fotokopisi,
-Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi,
-Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
-Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi,
-Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası

Emlak vergisi ne zaman ödenir - Son gün ne zaman
Emlak vergisi ödemeleri yıl içerisinde iki taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisinin birinci taksidi 31 Mayıs tarihinde son buldu. İlk taksidi ödemeyen mükelleflerin, aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı ödemeleri gerekiyor. Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise 30 Kasım 2017 tarihinde son bulacak. Belediyelerce belirlenen tarihte ödeme yapmayan kişilerin banka hesaplarından otomatik olarak vergi borcu tahsil edilebilmektedir.

Emlak vergisi muafiyeti kimler yararlanabilir
2006 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile;
-Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere
-Emeklilere
-Gazilere
-Şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken için emlak vergisi alınmıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.