Asgari ücret zammı bekleniyor

Asgari ücret zammı bekleniyor
Asgari ücret günden güne erirken, vatandaşlar artık 2023 yılı itibariyle geçerli olacak olan asgari ücret zammı için beklemeye başladı. Yakın zamanda gerçekleştirilemesi umuduyla beklenen asgari ücret zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Aralık ayını işaret "Asgari ücret bekleyenler memnun olacak" dedi

Çalışan kişinin beslenme, barınma, ısınma, giyinme ve ulaşım gibi başlıca gereklilikleri yerine getirebileceği, emeği karşılığında verilen en düşük ücret olan asgari ücret, ardı ardına gelen zamlar sonrasında alım gücü adeta dibi gördü. Milyonlarca çalışan asgari ücrete zam için bekleyişini sürdürürken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konu hakkında açıklamalarda bulundu.


Ne kadar artacak?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.
Ortak Paylaşım Forumu’nun “Çalışma Hayatında Sürdürülebilirlik” ana temasıyla gerçekleştirilen foruma katılan Bilgin, “Enflasyonun asgari ücret üzerindeki tahribatını bitirecek düzenlemeyi aralık ayında yapacağız” dedi.


Enflasyon oranı kaç?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) değişim, 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,08, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,91 olarak gerçekleşti.


Nebati açıklama yaptı


Nebati, şunları söyledi: “2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak.”
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.