Çalışanlar dikkat! Tazminatsız kovulabilirsiniz

Çalışanlar dikkat! Tazminatsız kovulabilirsiniz
İşyerinde fazla telefonla konuşmak, internette gereksiz dolaşmak işi aksatıyorsa tazminatsız atılabilirsiniz. Ancak bunun da şartları var.

İletişim çağında yaşıyoruz. Cep telefonu, internet, sosyal medya artık hayatımızın ayrılmaz parçaları haline geldi. Dolayısıyla bu iletişim araçları çalışırken yani mesai saatlerinde de bizimle birlikte oluyor. Peki telefonla konuşmak ya da sosyal medyada olmak bizi işimizden eder mi? Evet edebilir. O yüzden dikkat etmemiz gereken hususlar var.

SAKINCALI DURUMLAR VAR
Sabah'ın haberine göre öncelikle belirtelim bir kişi sırf telefonla konuştuğu için işten çıkartılamaz. Haberleşme hürriyeti bulunuyor ve çalışanlar telefon görüşmesi yapabilirler. Ancak, işçinin telefonla konuşması, yaptığı iş açısından sakıncalı ise (örneğin çağrı merkezinde çalışıyorsa), ya da mesai saatlerinde işini yapmak yerine uzun süreli telefon konuşmaları yapıyorsa bu durum işten atılması için geçerli neden olur. Geçerli nedenle işten çıkarılan kişiye tazminat ve diğer hakları da ödenir. İşyerinde 30'dan fazla işçi yoksa işveren bir sebep göstermeden de haklarını vererek işçisini çıkarabilir. 30 ve fazla çalışan varsa bu kez işe geri dönüş imkânı bulunduğundan geçerli neden isteniyor.

SOSYAL MEDYAYA DİKKAT!
Yapılan eylemler işyerine ve işverene zarar veriyorsa bu kez tazminatsız çıkartma da gündeme gelir. Bu sadece telefon konuşmasıyla değil sosyal medya ve internet mesajlarıyla da gerçekleşebilir. Burada haklı feshe neden olacak ahlak ve iyi niyet kuralları devreye giriyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara bu noktada dikkat etmek gerekiyor.

BUNLARI YAPMA
* Telefonla işleri aksatacak kadar uzun konuşma.
* İşe girerken kendinle ilgili yanlış bilgi verme.
* Arkadaşlarına uygunsuz mailler atma.
* İnternette oyun oynama.
* Sosyal medyada işyerini kötüleyen, işverenin ya da ailesinin şeref ve haysiyetini veya itibarını zedeleyici paylaşımlardan uzak dur.
* İşyerinde rahatsızlık verecek şekilde arkadaşlarından borç isteme.
* İşverenin güvenini kötüye kullanma, işyerinin sırlarını ifşa etme.
* İşyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelme. Ya da işyerinde bu maddeleri kullanma.

HÜKÜMETTEN KADINLARA MÜJDE
Bu köşede 'Kadın düşmanına devlet kapısı kapalı' başlıklı bir yazı yazmış ve bu konudaki çalışmaları ilk kez size duyurmuştuk. Kadın ve çocuk istismarcıları ile kadına şiddet suçu işleyenler yapılacak düzenlemelerle artık kamu kurumlarında çalışamayacak. Yazımızın ardından konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ önemli açıklamalar yaptı. Bozdağ, bu tür eğilimi olan kişilerin bazı mesleklerde çalışmasının tamamen yasaklanacağını, çalışmaların sürdüğünü söyledi. Bu çok önemli çalışmanın sonuçlarını biz de bekliyoruz. Hürriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.