Dağ fare doğurdu

Dağ fare doğurdu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 27 lira 9 numara kuru üzüm fiyatı ne üreticiyi ne de CHP’yi memnun etti. En az 30 lira fiyat bekleyen üretici açıklanana fiyat için “Dağ fare doğurdu. Tayyip bizi aç bıraktı” derken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, “Bu fiyat üzüm üreticisine ve Manisa’ya hakarettir” ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'da gerçekleştirdiği toplu açılış töreninde üreticinin merakla beklediği rekolte üzüm fiyatını 9 numara Sultaniye Çekirdeksiz kuru üzüm için 27 lira olarak açıklamıştı. Açıklanan üzüm fiyatı bu yıl girdi maliyetlerinin altına ezilen üzüm üreticisini memnun etmezken, ‘2 doların altında olmasın' çağrısında bulunan CHP'nin de tepkisine sebep oldu. Geçtiğimiz haftalarda Manisa'da üzüm üreticileriyle birlikte iktidara üzüm fiyatı için 2 dolar çağrısında bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, açıklanana fiyatı üreticiye hakaret olarak değerlendirdi. CHP'li Özel yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Tayyip Erdoğan, Manisa'ya gelmeden önce üzümcü, ‘2 doların atında fiyat açıklayacaksa Manisa'ya boşuna gelmesin' diyerek beklentisini ortaya koymuştu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçtiğimiz haftalarda kilogram fiyatının en az 35 TL olması gerektiğini açıklamıştık. Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı fiyat 1,5 doların bile altında kalmıştır. Bu fiyatı Manisa olarak kabul etmiyoruz. Bu fiyat üzüm üreticisine ve Manisa'ya hakarettir”

Yeni düzenlemeye ihtiyaç var
CHP'li Özel açıklamasının son kısmında, açıklanan fiyatın dışında üreticiye kilo başına en az 5 lira destek pirimi verilmesi çağrısında bulunarak şu cümlelere yer verdi: “Hepimiz biliyoruz ki geçen sene Toprak Mahsulleri ofisi, herkesin 9 numara gördüğü üzüme 8 numara vererek, büyük bir mağduriyet yaratmış, açıklanan fiyat, numara oyunları ile pratikte hemen 1-1,5 TL aşağı çekilmişti.
Bu seneki fiyatların da benzer bir numaralandırma en az 2-3 TL aşağıya çekileceği yani 27 TL açıklanan fiyatın 24 TL olarak uygulanacağı anlaşılmaktadır. Tüm ziraat odalarınca ayrı ayrı hesaplanmasına rağmen 24 – 25,5 TL arasında bulunan maliyet ortadayken, bu açıklanan fiyatı Manisa'nın, üzüm üreticisinin kabul etmesi mümkün değildir. Derhal bir düzeltme yapılmalı ve kilogram başına en az 5 TL'lik bir destek primiyle fiyatın düzenlenmesi gerektiği açıktır. Bu konudaki çağrımızı yinelemeye devam edeceğiz.”

Üretici memnun değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fiyat açıklamasının ardından CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Turgutlu ilçesinde bağları ziyaret ederek üreticinin tepkisini dinledi. Yıllardır AK Parti'ye oy verdiğini dile getiren üzüm üreticisi bir kadın, açıklanan 27 lira fiyatın piyasada geçerli olmayacağı ve düşük fiyata üzüm satılacağını belirterek şöyle konuştu; “Biz bu üzümü 30 lira mazotla bu hale getirdik. 27 lira fiyat demek kafa kafaya anlamına gelir. O zaman ne yiyeceğim. Aç kalacağım demek. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda üzümde numara oyunu yapacaklar. 9 numara üzümü 7-8 numara gösterip fiyat düşürecekler. Yani üzümü 27 liraya satamayacağız. İnsan aklıyla dalga geçiyorlar. Biz aç kaldık. 19 yıldır Cumhurbaşkanımıza oy verdik. Ama Tayyip Erdoğan bizi aç bıraktı. Kışı nasıl çıkaracağız. Çiftçiyi öldürdü. Fındığa plaka verdiği gibi bize de plaka verseydi. Bari plaka vermedin, 35 lira verseydin. Dağ fare doğurdu”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.