Dolar 8,20'yi, Euro 9,70 lira seviyesini gördü

Piyasalar bugün çifte rekor kırdı, dolar 8,20'yi, euro 9,70 lira seviyesini gördü. Çifte rekor, Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının hemen ardından geldi: Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi.

Ekonomi 27.10.2020, 16:53
Dolar 8,20'yi, Euro 9,70 lira seviyesini gördü

Yeni güne 8 liranın üzerinde başlayan dolar/TL kuru rekor sabah saatlerinde tazeledi. 8,16 lira seviyesine çıkan dolar/TL kuru akşam üstüne doğru 8,20'yi seviyesini gördü. 

Öğle saatlerinde 9,61 ile rekorunu güncelleyen euro/TL kuru da 9,70 lira seviyesine ulaştı.

Çifte rekor, Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının hemen ardından geldi. 

ALBAYRAK: YATIRIM DALGASI UFUKTA BELİRDİ

Albayrak, Citibank tarafından düzenlenen Citibank Yatırımcı Konferansı'nda uluslararası dev şirketlerin temsilcileriyle görüştü. Yatırımcılarla görüşen Albayrak "Türkiye ekonomisi, bir dönüm noktasında. Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi" dedi.

Albayrak'ın açıklamaları söyle:

"Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asya'dan bölgemize yönlendirmeye başladı. Bu dönemde küresel şirketlerin Türkiye gibi yabancı şirketlere karşı tarafsız, şoklara dirençli, güvenilir, dinamik ortaklara ihtiyacı var. 

Türkiye, yatırımcılara güçlü üretim tabanı, eğitimli insan kaynağı, stratejik konumu ve lojistik altyapısıyla benzersiz fırsatlar sunuyor. Yeni ekonomik model, üretim, yatırım, iş imkanları, rekabetçi kur ile ihracatı, pandemi öncesi seviyeye getirerek kendini gösterdi.

Türkiye'nin tartışmasız en güçlü yanları, lojistik avantajı, 3 kıtanın birleştiği noktada olması, genç nüfus ve eğitimli iş gücüdür. Türkiye, hızlı ekonomik büyümesi, 20 yılda 3 katına çıkan GSYİH'si, satın alma gücü artan orta sınıfıyla güçlü ve büyük bir pazar.

Türkiye, İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde hızla ön sıralara ilerlemesinin yanında, yabancı yatırımcılar için de pek çok avantaj sağlıyor."

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138