Erdoğan ile Memur-Sen memurlara ek zam için bir araya geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 16.00'da memurlara ek maaş zammını görüşmek üzere Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile bir araya gelecek.

Ekonomi 22.12.2021, 14:10 22.12.2021, 14:18
Erdoğan ile Memur-Sen memurlara ek zam için bir araya geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bugün saat 16.00’da 2022’de memura yapılacak ek zamları görüşmek için bir araya gelecek. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki heyet, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret etmişti. Yalçın, ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Memur-Sen Yönetim Kurulu olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile ek zam talebini görüştüklerini söylemişti. Yalçın paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı: “Görüşmede, vergi muafiyetinin nasıl yansıyacağını konuştuk. Ekonomideki dalgalanma nedeniyle alım gücü düşen kamu görevlileri için ek zam görüşmelerimizin başlamasını istedik.” Çalışma Bakanlığı da Aralık başında yaptığı açıklamada asgari ücret görüşmeleri sonrasında memura 2022’de uygulanacak ek zammın gündeme alınacağını belirtmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır” denilmişti.


erdoğan
 

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan, 5 aylık enflasyon verisine göre Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 oldu. Aralıkta 3 puanlık bir TÜFE açıklanırsa 6 aylık dönemde yüzde 13.47’lik bir enflasyon olacak. Bu yıl ağustos ayında sonuçlanan 6. Dönem Toplu Sözleşmesi’ne göre memur ve emeklileri maaşlarını 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5 zamlı alacaklar. 2021’in ikinci 6 ayında gerçekleşecek enflasyonun yüzde 3’ü aşması durumunda aradaki fark da zamma eklenecek. Aralık ayında TÜFE’nin yüzde 3 olması durumunda da yüzde 10.47’lik enflasyon farkı zammı kesinleşecek. Memur ve memur emeklileri buna ilave olarak alacakları yüzde 5’lik toplu sözleşme zammıyla toplam yüzde 15.47 zam alacak. Bunlar dışında ek zam verilirse zam oranı artacak. (sözcü)

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?