Hükümet et fiyatlarını düşürmekte kararlı! İşte Resmi Gazete'deki karar

Ucuz et fiyatları ile vatandaşa kaliteli besin yedirme amacında olan hükümet maliyeti de en aza indirmek için gereken önlemleri almaya başladı. Hayvan yemlerinde gümrük vergisi sıfırlanırken bu uygulamayla yüzde 20'lik indirim hedefleniyor.

Ekonomi 23.11.2017, 12:19 Burak ZİHNİ
Hükümet et fiyatlarını düşürmekte kararlı! İşte Resmi Gazete'deki karar

Kısa bir süre önce başlayan ucuz et satışı uygulamasında devlet kontrolü iyice eline aldı. Maliyet konusundaki mağduriyeti gidermek istenirken yem ücretlerini aşağı çekmek için adım atıldı. Bugün yayımlanan Resmi Gazete'de yağlı tohumlar, tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yemi de kapsayan ürünlerle hayvan yemlerinde gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.

Gümrük vergisi sıfırlandı
Sabah gazetesinde yer alan habere göre Vergiler Gürcistan, Bosna-Hersek, Güney Kore ve Malezya için sıfır, AB ve EFTA ülkeleri, D8 üyesi ülkeler ve diğer ülkeler için yüzde 10 olarak uygulanacak. Kaba yem ve kepek türlerinin gümrük vergisi oranı da tüm ülkeler için sıfıra indirildi. Gıda sanayisinin pamuk, keten, ayçiçeği, kolza tohumlarıyla küspe gibi atıklarının gümrük vergileri de hayvan yemi olarak kullanılmak kaydıyla ithal edilmesi halinde yüzde 6.5 olarak uygulanacak. Söz konusu ürünlerin ithalat vergisi Bosna-Hersek için sıfır olacak. Yemde vergi indiriminin et ve süt fiyatlarını yüzde 20 civarında aşağı çekmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?