Kıdem tazminatı tavan ücreti kaç lira? Kıdem tazminatı nasıl alınır?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren ve sigortalı işçilerin hakkı olan kıdem tazminatının tavan ücreti belli oldu. Peki kıdem tazminatı nasıl alınır ve tavan ücreti kaç liradır? İşte detaylar...

Ekonomi 06.07.2020, 13:29 Burak Zihni
Kıdem tazminatı tavan ücreti kaç lira? Kıdem tazminatı nasıl alınır?

Türkiye'de çalışanların gündemindeki konulardan biri olan kıdem tazminatı iki dönemde olmak üzere değişiyor. Ocak-temmuz ve temmuz-aralık dönemlerinde belirlenen kıdem tazminatı için araştırmalar da yapılmaya başlandı. 2020’nin ilk yarısında işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavanı 7 bin 117 lira oldu. Bu da şu anlama geliyor, bu yıl, işçilere ödenecek tazminat 7 bin 117 liranın üzerinde olmayacak. Tazminat tavanı 2020'nin ilk yarısında 6 bin 730 liraydı.

TAZMİNAT ALMANIN ŞARTLARI
Peki, kıdem tazminatına nasıl hak kazanılır? Çalışanın tazminat alabilmesi için işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor. Çalışan kendi isteği ile ayrılırsa, tazminat alamıyor. Tabi şunu da belirteyim, eğer işveren, iş kanununa uygun hareket etmediği gerekçesiyle işçinin iş sözleşmesini fesh ederse de tazminat alınamıyor. Bir diğer önemli şart ise, çalışanın, işyerinde en az bir yıl çalışmış olması. Bir yıldan az çalışanlar tazminat alamıyor.

Bunların dışında erkek çalışanlar, askerlik görevi nedeniyle işten ayrılırsa, tazminat alabiliyor. Kadın çalışanlar da evlilik nedeniyle, bir yıl içinde işten ayrılırsa tazminata hak kazanıyor. Çalışanın, emeklilik hakkını elde etmesi veya yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması halinde de tazminat alınıyor. İşçi vefat ederse yakınlarına kıdem tazminatı ödenebiliyor. Tazminat alınabilmesinin bir yolu da 15 yıllık sigortalılık süresini doldurup, 3600 gün prim ödenmiş olması. Bunların dışında hangi durum olursa olsun, çalışan, kıdem tazminatı alamıyor.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?