Sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarına emeklilik müjdesi

Bugüne kadar pek çok kadının yaşadığı emeklilik sorunu ile ilgili olarak başlatılan çalışmalarda isteğe bağlı sigorta primi yatırılarak emekli olma yolu açıldı.

Ekonomi 14.01.2019, 12:15 14.01.2019, 12:19 Burak ZİHNİ
Sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarına emeklilik müjdesi

Yıllardır ev kadınlarının şikayetçi olduğu konuların başında gelen sigorta başlangıcı bulunmayanların emekli hakkı alabilmesi adına çalışmalar başlatıldı. 300 bine yakın ev kadınının internet üzerinden yapacağı satışta esnaf muafiyetinden yararlanacağı açıklandı.

VERGİ MÜKELLEFİ ŞARTI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk, kadın işgücüne katılım oranında yüzde 34.9, kadın istihdam oranında da yüzde 29.7 seviyesinin yakalandığını belirtti. TÜİK verilerine göre Türkiye'de 12 milyonun üzerinde ev kadını bulunuyor. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için aranan ilk şart 18 yaşından büyük olmaları ve başka bir yerde çalışmamaları. Ev kadınlarının bunun için gelir vergisi mükellefi olmaması gerekiyor. Ek olarak halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkânlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor.

Emeklilik için 9 bin gün prim ödenmesi, 58 yaşın doldurulması gerekiyor. Emekli olmadan önceki son 3.5 yılda bir işyerinde çalışan kadınlar 7 bin 200 gün üzerinden emekli olabilecek. SABAH

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138