Sosyal yatırımda dev pazar

Sosyal yatırımda dev pazar
Borsada işlem yapan bireysel yatırımcı sayısının artması, sosyal yatırımcılık olarak adlandırılan yeni bir yatırım stilinin doğuşunu da beraberinde getirdi. Araştırmalar sosyal yatırım platformlarının şu anki değerinin 2 milyar dolar olduğunu gösterirken, pazar büyüklüğünün 2028’e kadar 4 milyar dolara ulaşacağı öngörüldü

Sosyal yatırımcılık, günümüzde birçok gelişmiş ülkede yatırımcıların kullandığı en popüler yatırım stillerinden biri olarak öne çıktı. Küresel salgınla popülerleşen Public, Seeking Alpha gibi platformların da kayda değer büyümesiyle yatırımcılar arasında şeffaflık ve veri paylaşımı arttı. The Insight Partners tarafından yürütülen araştırma, borsa analistlerini ve yatırımcıları bir araya getiren sosyal yatırım platformlarının şu anki değerinin 2 milyar dolar olduğunu gösterirken, pazarın 2028’e kadar yaklaşık 4 milyar dolara ulaşacağı öngörüldü. Türkiye merkezli yatırım uygulaması Finfree, yatırımcıların yatırım yapma biçiminde devrim yaratmak ve finansal okuryazarlığını geliştirmek amacıyla, son dönemde öne çıkan sosyal yatırımcılık trendini platformuna ekledi. Finfree, ilk 50 borsa analistiyle uygulamada bulunan yüz binlerce kullanıcıya, basit ve şeffaf bir şekilde hisse seçme ve yatırım yapma özgürlüğü sundu.   Borsa influencer’larının ve bağımsız analistlerin sosyal medya hesaplarında paylaştığı dağınık bilgilerin erişilebilirliğinin yetersiz olduğu içgörüsünden hareket eden yeni nesil borsa yatırım platformu Finfree, finansal içerik üreticilerini yatırım topluluğuyla bir araya getirecek “Komünite" özelliğini duyurdu. Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Finfree Kurucu Ortağı Senih Mete Dal, “Finansal içerikler söz konusu olduğunda, bu alana odaklanan bir platforma ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz. Veriler, finansal içerik üretiminin yaygınlaşmasının finansal özgürlüğe ulaşan ve piyasalarda daha aktif rol alan bireysel yatırımcı sayısına da pozitif etki edeceğini gösteriyor. Finfree Komünite, bu düşüncelerin bir sonucu olarak ortaya çıktı” dedi. 


Analistler için gelir modeli


Bağımsız analistlerin ürettikleri içerikleri yatırımcı topluluğuyla doğrudan buluşturabileceği bir platform olarak konumlanan Finfree Komünite’nin içerik üreticileri için de fırsat sunduğuna dikkat çeken Senih Mete Dal, “Türkiye’de itibar sahibi pek çok analist herhangi bir gelir elde etmeden, hobi olarak çevresini ve takipçilerini bilgilendiriyor. İçeriklerin, kategorilendirme gibi özellikler sunan tek bir platformda yatırımcılarla buluşması ve hak ettiği değeri görmesi, sürdürülebilir olması açısından önem taşıyor. Bu sürdürülebilirliği sağlamak için analistlerin nitelikli içeriklerinin karşılığını alması gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda, Finfree Komünite analistlerinin okundukça ve izlendikçe gelir elde edebilecekleri bir model kurguluyoruz. Abonelik modeliyle ürettiği dijital içeriklerin karşılığını maddi olarak alan analistler, üretmeye daha istekli olacak. Ayrıca pek çok bireysel yatırımcı, nitelikli içeriğe tek noktadan erişebilecek” diye konuştu. 


BETA sürecinde hizmete başladı 


Uygulamanın topluluk özelliğinin bu hafta itibarıyla Finfree Komünite Beta olarak hizmet vermeye başladığına dikkat çeken Dal, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Şimdilik Finfree ekibi tarafından seçilen ilk 50 analiste özel tasarlanan bu süreç, yakın zamanda başvuruları inceleyip platformu değerlendirmeye açık hale getirecek. Türk hisseleri, Amerikan hisseleri, makroekonomi, kripto analizleri ve daha pek çok finansal içerikle hayata geçen Finfree Komünite'nin raporlarına şu an Finfree uygulaması üzerinden ulaşılabiliyor. Bireysel yatırımcıların kaliteli ve güvenilir topluluk ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Finfree ekibi olarak, çok yakında yeni gelişmelerin olacağını da hatırlatmak isteriz.” 

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.