Taşerona kadro çalışmasında sona gelindi

Taşerona kadro çalışmasında sona gelindi
Taşeron işçilerin kadroya alınması için başlatılan çalışma sona erdi. 11 Ocak'ta sona eren başvurularının ardından çalışmaların tamamlanması adına tavsiye edilen 40 günlük süre bitti. Kurumlar kadroya girebilmek için sınava girmeye hak kazanan işçilerin isimlerini açıklıyor.

Yüz binlerce taşeron işçinin kadroya geçmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmada sona gelindi. Çalışmaya göre; bağlı bulunduğu kurumlarda taşeron işçi olarak çalışan vatandaşlar, kadroya geçebilmek için başvuruda bulunmuş, yapılacak sınava girmeye hak kazanan isimler listeler halinde açıklanmaya başlamıştı. İşçilerin 11 Ocak'ta sona eren başvurularının ardından işlemeye başlayan "Tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı" aşaması için tavsiye edilen 40 günlük süre dün sona erdi.

Bazıları açıklayamadı
Haberturk.com'da yer alan habere göre, taşeron başvuru sonuçları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcililk ve Haberleşme Bakanlığı tarafından açıklanmaya başlamıştı. Birçok kamu kurumu ise başvuru sayısının fazla olması ve güvenlik soruşturması gibi işlemlerin tamamlanamaması nedeniyle listelerini sonuçlandıramadı. Tavsiye niteliğindeki süreyi dikkate alan birçok kamu kurum ve kuruluşu, bünyelerindeki taşeron işçilerin kadro başvurusunun kabul edilip edilmediğini dün gün içerisinde listeler halinde açıkladı. Taşeron işçiler, kadro başvurusunun kabul edilip edilmediğini bu listelerden öğrenebilecek. Diğer taraftan, bazı nedenlerle tavsiye edilen 40 günlük sürede çalışmalarını tamamlayamayan kurumların da birkaç gün içerisinde listelerini açıklaması bekleniyor.

Sınav ne zaman?
Tespit komisyonunun açıkladığı listelere işçiler itiraz edebilecek. İlana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın yapılmasının 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan'a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.