21.03.2021, 07:08

Ekrem İmamoğlu'nun içindeki 'sır'

Bir şehrin belediye başkanı ülkenin bir siyasi partisinin genel başkanını neden arayıp siyasi bir görüş bildirir. Eğer HDP ile Demokrasinin mihenk taşları örülecekse CHP’nin genel başkanı, kurmayları ne güne duruyor. Böylesine iddialı bir siyasi açıklamayı İmamoğlu neden yapıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde aşağıdaki Tweet’i attı.

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Sayın Pervin Buldan'ın nezdinde tüm kadın siyasetçilerin ve Türkiye genelindeki kadın belediye başkanı mevkidaşlarımın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım.

İmamoğlu ülkemizde öne çıkan, örnek alınacak yüzlerce kadın dururken bu iki kadını seçti? Türkan Şoray’ı seçmedi, belediye başkanlığı da yapan Fatma Girik’i de seçmedi… veya adeta saçını süpürge ederek İstanbul’un kazanılmasında büyük rol oynayan, bu uğurda 10 yıldan fazla hapis cezası alan Canan Kaftancıoğlu’nu da seçmedi. Neden Meral Akşener ve Pervin Buldan? Hiç düşündünüz mü?

Konuyu biraz daha başa sarıp yeniden irdeleyelim.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 31 Mart seçimlerinde ve sonrasında Haziran seçimlerinde üst üste iki kez ve hatırı sayılır bir mücadele ile kazanıldı.

CHP ve İYİ Parti İstanbul İl Teşkilatlarının dışında HDP’nin katkılarını da inkar etmemek gerekiyor. Her ne şekilde olursa olsun İstanbul’u kazanmak muhalefet için büyük bir başarı, iktidar için de hüsran oldu…

Sadece İstanbul seçimlerinde değil, Ankara’da, Mersin’de, Adana’da, Antalya’da, Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde HDP oyları CHP’nin belediye başkanlıklarını kazanmasını sağladı.

Bu işbirliğinin, bu yakınlaşmanın iktidarı devirmenin ötesinde farklı bir anlamı var mıydı? Ya da başka bir deyişle farklı bir anlamı olmalı mıydı? İktidarın son aylarda arayıp, kaşıdığı bu farklı anlam ne olabilirdi?

CHP, HDP ile aynı kafada. Evet biliyorum “Hiç ilgisi yok” diyeceksiniz. Öyle de olsa CHP bu konuda çok hassas olmak zorunda. Çünkü iktidar pusuya yatmış kullanabileceği bir AÇIK arıyor.

Bildiğiniz konu ip üzerinde yürümek gibi bir şey…

Buraya kadar kimsenin bilmediği bir şey yok zaten. Her şey herkesin malumu…

Geçtiğimiz günlerde HDP’nin kapatma davası ve HDP Milletvekili Gergerlioğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi gündeme oturdu.

Bizim siyaset anlayışımız, gündemi karıştırmak, anlaşılmaz hale getirmek, vatandaşın bırakın gündemi kendi adını unutur hale gelmesini sağlamak olunca medya ve siyaset hücuma geçti…

Sapla saman yine karıştırılmaya, komplo teorileri, yeni erken seçim stratejileri, HDP analizleri birbirini izlemeye başladı… Bıraksanız 12 bin yıl öncesine GÖBEKLİTEPE’ye kadar geriye gidecekler…

Derken ne eksik, kim konuşmadı diye baktık ve İMAMOĞLU’nu görüverdik...

PERVİN BULDAN açıklama yapıyor... İmamoğlu aramış;

“Partimize açılan kapatma davası ve Kocaeli milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini demokrasiye aykırı bir tutum olarak değerlendiren İmamoğlu, demokrasinin mihenk taşlarını birlikte örmeye devam edeceklerini ifade etti.”

Sonuç diyeceksiniz. Bilmediğimiz neyi söyleyeceksin diye soracaksınız.

İşte söylüyorum. İnsanların içlerindeki fırtınalar, egolar, çatışmalar bazen dışa vurur. Bu isteyerek de olabilir… İstemeden de olabilir.

Ekrem İmamoğlu içinde kendini CUMHURBAŞKANI ADAYI ilan etmiş… Seçim kuruluna bile bildirmiş!

İşte bu yüzden zaman zaman iç fırtınalarını dışa taşırıyor…

Yoksa Bir şehrin belediye başkanı ülkenin bir siyasi partisinin genel başkanını neden arayıp siyasi bir görüş bildirir. Eğer HDP ile Demokrasinin mihenk taşları örülecekse CHP’nin genel başkanı, kurmayları ne güne duruyor. Böylesine iddialı bir siyasi açıklamayı İmamoğlu neden yapıyor?

Üstelik o Pervin Buldan iki gün önce Gergerlioğlu konusunda basın açıklaması yaparken, Gergerlioğlu konusundan daha çok onlarca defa 30 bin kişinin katili terörist başı ÖCALAN’a sayın…sayın diye hitap ederek ‘RAHAT’ olmadığını.. kendisine daha rahat koşullar sağlanması gerektiğini söylemişken!!!

İmamoğlu bu makro siyaset curcunasında ‘CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI’ içinde büyütmeye çalışıyor.

İmamoğlu en yakınında kendisi için canını ortaya koyup mücadele eden kadını bir kenara koyup Pervin Buldan’ın Kadınlar Günü’nü kutluyor… Neden?

İmamoğlu rol çalarak olası Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Kürt oyları almaya çalışıyor.

İşte olan bitenin tek cümleyle açıklaması bu… İmamoğlu’na tavsiyem, bir an önce kendine gelmesi ve sakin olmasıdır… İstanbul Büyük bir şehirdir, kendi dışında büyük hayallere zaman bırakmaz…

Yorumlar (0)