Emaneti geri alacağız

CHP Küçükçekmece Belediye Başkan Aday Adayı Burçin Baykal, devam eden aday adaylığı sürecine ve yaklaşan seçimlere ilişkin önemli mesajlar verdi. Küçükçekmece'yi kazanmak için canla başla çalışacağını belirten Baykal, “Herkes bilsin, söz veriyorum emanetimizi geri alacağız. Burada yeniden CHP bayrağını dalgalandıracağız” dedi.

Burçin Baykal... Kendisini Avcılar Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemlerde uzaktan da olsa tanıma fırsatı bulmuş, zaman zaman da sohbet etmişliğim olmuştu. Geçtiğimiz aylarda Avcılar defterini kapatan ve orada kazandığı deneyimle birlikte yeni bir maceraya atılan CHP Küçükçekmece Belediye Başkan Aday Adayı Baykal ile seçim sürecine ve aday adaylığına ilişkin keyifle okuyacağınız bir röportaj gerçekleştirdik. Genç ve başarılı profiliyle önplana çıkan Baykal, Küçükçekmece halkı için de hem yeni bir umut hem de yeni bir isim. Kendisi de bunun farkında olarak; “Biz Küçükçekmece istiyor, değişim geliyor diyoruz. Bu sloganı laf olsun diye bulmadık. İnanarak, isteyerek, ölçerek, tartarak söyledik. Oldukça da iddialıyız” diyor...

Burçin Baykal ismi bilinen bir isim özellikle Avcılarla özdeşleşmiş birisi olarak, orada 4 buçuk yıl belediye başkan yardımcılığı yapmış birisi olarak herkesin hafızasında yer ettiniz. Fakat şimdi yeni bir yola girdiniz. Küçükçekmece'de aday adaysınız. Ama herkes şunu soruyor neden Avcılar değil de Küçükçekmece?
Şimdi bu soru çok geliyor. Ben siyasilerin tek odak merkezli siyaset yapmalarını doğru bulmuyorum. Bizlere nerede ihtiyaç varsa orada olmayı düşünüyorum. Şimdi bizim Avcılar'da değerli bir başkanımız var, biz onun varlığının devam etmesinden yanayız. Hatta sizle fırsat bulmuşken başkana teşekkür ederim bugüne kadar birlikte çalıştık oradaki görevimi de layıkıyla yerine getirdiğimi düşünüyorum. Neden Küçükçekmece dersek Avcılar'a gerek yok Avcılar bizim mevzimiz, CHP'nin kalesi. Bu arada ben Avcılarlı da değilim. Ben oralıyım buralıyım diyemem. Bakırköy'de de bulundum, Küçükçekmece'de oturdum, Beylikdüzü'nde oturdum, Büyükçekmece'de oturdum. Bizim tek bir lokasyona bağlı kalmamamız lazım. İlçelerimiz çok büyüdü artık, sınırlar genişledi. Neden Küçükçekmece dersek bir kere AKP'li diye Küçükçekmece. Benim yaşımdaki arkadaşlarım, siyaset anlamında mesela ben yerel yönetimlere hakim biriym. Küçükçekmece'nin AKP'li olması, kardeş bir ilçe olarak bize bağlı olması. Geçmişte biz burada da çok temaslar kurduk. Bizim iddiamız nedir kimseyi ötekileştirmeden hizmet yapmak. Herkesi kucaklayarak yol izlemek isterim. Kardeş ilçe olduğu için burada çok teşvik-i mesaim oldu. Bu sebeple Küçükçekmece diyorum.

AK Parti'nin elinden bir belediye almak sizin için daha anlamlı olacak sanıyorum?
Evet benim gibi genç arkadaşların buralarda enerjisini harcaması lazım. Sonuçta bizim olan bir yerde zaten abilerimiz, ablalarımız var. Bizim AK Partili yerlerde mücadele etmemiz lazım.
lBunun son örneği Beylikdüzü yani AK Parti'nin elinden CHP'nin aldığı tek belediye olarak dikkat çekiyor. Dolayısıyla işinizin zor olduğunu düşünüyor musunuz?
Tabi ki kolay değil. Kolaya da talip olmak benim tarzım değil. Zor ama bu mücadeleyi böyle vermemiz lazım. Hep birlikte, inanarak, birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. Algıyı böyle yaratır, sinerjiyi böyle oluşturabiliriz aksi halde işimiz zor olur.

KARA DÜZEN GİTMEYİ SEVMEM
Son yerel seçimde AK Parti, Küçükçekmece'de 186 bin CHP ise 175 bin civarı bir oy almış. Yani ortada çok büyük bir makas yok. CHP için burası kazanılabilecek bir ilçe gibi duruyor. Siz bu anlamda bir anket çalışması yaptınız mı?

Tabii ki yaptım. Ben kara düzen değil de profesyonel gidilmesi gerektiğine inanıyorum sonuçta mücadele edeceğimiz yerde neyle karşılaşacağımızı bilmek lazım. Çok kozmopolit bir yerden bahsediyoruz. Burada her yöreden insan var. Evet riskli bir durum ama ben bu riski aldım. Biz burayı alacağız, aslanlar gibi CHP'nin kalesi haline getireceğiz. Bunun için Küçükçekmece lokasyonuna uygun projeler. Biz yerelden geldiğimiz, belediyecilikten geldiğimiz için mevcut her projenin yeterli, yetersiz kısımlarına baktık. Biz vatandaşın karşısına çıktığımız zaman vatandaşa neden bizi tercih etmeleri gerektiğini söylemeliyiz. Neden bize güvenmeleri gerektiğini söyleyeceğiz. Ben her yöreye aşıt mesafeliyim. Aslen Yalovalıyım, doğma büyüme İstanbulluyum. Ben değil biz olarak CHP olarak burayı kazanabiliriz.

CHP HEPİMİZİN ÇATISIDIR
Yerel seçimde belediye başkan adayıyla, aday olduğu partinin ilçe örgütünün iletişimi de çok önemli bir hal alıyor. Sizin CHP Küçükçekmece İlçe Örgütüyle ilişkiniz nasıl?

İyi bir ilişki içindeyiz. Benim herkesle diyaloğum zaten iyi olur. Çünkü ben güzel bir niyetle yola çıktım. İlçe Başkanımızla tabii ki tanışıklığımız var. Aynı çatı altındayız. İlçemize de kendimizi iyi anlatırsak mesele yok çünkü biz kazanmak istiyoruz. Kazanmak için biz bu süreçleri başlattık. Küçükçekmece'yi kazanmak için tüm doneleri oluşturuyorum. Ben her şeyden önce kazanmanın vaadini veriyorum. Örgütüme de bunu anlatacağım. Birlik ve beraberlik olması gerektiğini de anlatacağım. Aksi halde hiçbir yeri kazanamayız. Önümüzde kritik bir seçim olduğunu bilmemiz lazım bu köprüden önceki son çıkış bu seçimler çok kritik.

Bu seçimleri neden kritik olarak yorumluyorsunuz? Cumhuriyet tarihi için olabilecek son seçim gibi mi görüyorsunuz?
Şimdi ülkemize bir başkanlık modeli geldi. Yeni bir model ve bilmiyoruz. Bu modelin karşısında bir ittifak var. Şimdi bir ittifakla da yerel seçime girmemiz durumunda ne olacak? Biz ilçelerde kendi oyumuzla seçim kazanamayız. Bununla ilgili diğer siyasi partili vatandaşları da kazanmamamız lazım. Onun için kılı kırk yarmamız lazım. O sebepten bu seçimleri çok kritik görüyorum.

Burçin Baykal için Küçükçekmece'nin öncelikli sorunu nedir peki? Küçükçekmece halkına, belediye başkanı olursam ilk şu hizmette bulunacağım dediğiniz bir şey var mı?
Elbette var. Dediğim gibi ben kara düzen gitmem. Profesyonel donelerle ilerlerim. Burası üç dönemdir başka bir siyasi partinin elinde burayı onların elinden almak bir devrim olacak. Bağcılar, Başakşehir ve Esenyurt arasındaki ilçeden bahsediyorum. Buradaki enerji bu ilçelere de yansıyacak. İstanbul'un en büyük ikinci ilçesi burası. Bütün projelerimiz hazır, eksikleri biliyoruz ama bunları uzun uzun anlatmak istemiyoruz zamanı geldiğinde anlatacağız. Çünkü süreç daha çok yeni. Ama bu ilçedeki eksiklikler nasıl giderilecek hepsini anlatacağız.

KÜÇÜKÇEKMECE İSTİYOR DEĞİŞİM GELİYOR
lMevcut belediyeye bakınca bir değişim şart gibi mi görüyorsunuz?

Tabii ki. Zaten bizim sloganımız; Küçükçekmece istiyor, değişim geliyor. Bu sloganı oturup laf olsun diye çıkarmadık. Bu slogan buradaki halkın memnuniyetsizliğinden çıktı. Çünkü burada bir değişim ihtiyacı var. Gerçekten objektif değerlendirmek ve burayı kazanmak lazım. Kazanmak için de dersimizi iyi çalışmamız lazım. Birçok arkadaşımız ve aday adaylarının çok olması da partimizin zenginliğidir.

Görüşüyor musunuz diğer aday adaylarıyla?
Ben herkesi tanıyor ve görüşüyorum bu bir zenginliktir. Kiminle ilerlenecekse o olsun diyoruz. Ben olmazsam olmaz deme devri bitti artık. Başka bir arkadaş bile aday olsa sen adaymışsın gibi çalışmalısın. Bu anlamda bizim iddiamız kazanacağız. İddiamız şu ki; Küçükçekmece'yi CHP bünyesine geçireceğiz. Bu sinerjiyi biz yaratıyoruz, saha ekibimiz var, arge ekbimiz var. Belediyecilikten gelen deneyimli arkadaşlarımız var. Bölgeye baktığımız zaman şurada bir boşluk var şunu yapalım değil proje dediğiniz şey basit bir şey ama şu gözetilmeli bu Küçükçekmece'ye uygun mu? Lokasyon buna uygun mu? Belediye bunu yapabilir mi? Söz verip yerine getiremezsiniz, oradaki mevcut belediye başkanı gibi olursunuz. Neden? Verdiğiniz sözleri yerine getirmezseniz halk bunun hesabını soruyor. Bu anlamda ayaklar yere basmalı her şey net olmalı.

Yerel yönetimler şeffaflık da önemli bir nokta. Belediyenin yaptığı ihaleler, girdisi, çıktısı vatandaş bunları görebilecek mi, şeffaf bir belediye vaat ediyor musunuz?
Elbette. Ulaşılabilir ve şeffaf bir belediyecilik yapmak zorundasınız. Bununla ilgili faaliyet raporları var bu raporları belediyenin internet sitesinde bulabilirsiniz. Hangi müdürlüğümüz ne hizmet verdiyse nasıl verdiyse orada her şey mevcut. Bununla ilgili daha fazla ne olabilir daha fazlası yapılabilir. Benim kafamda bir şeyler var. Mesela ihaleleri canlı ortamda yayınlayabiliriz ben bunu yapacağım. Çünkü bu kuşkuyu da ortadan kaldırır. İhalelerde şaibe var mı yok mu gibi diğer partilerin üretmeye çalıştığı şeyleri bu şekilde şeffaf hale getirebilir ve ortadan kaldırabiliriz. 

GENÇLERLE İLETİŞİMİMİ HEP SICAK TUTTUM
Şimdi Burçin Baykal, genç bir isim. Dolayısıyla gençlerle iletişiminiz nasıl? Gençlere neler söylemek istersiniz, onlara bir mesajınız var mı?

Gençle alakalı konuya geldik madem Avcılar'da ben gençlerle iletişimimi hep sıcak tuttum. Sizin vasıtanızla Avcılar Belediye Başkanı'na teşekkür ederim çünkü benim gibi bir gence fırsat verdi. Ben de bu anlamda kendisinden ne gördüysem Allah'ın izniyle belediye başkanı olduğumda da aynı şekilde ben de gençlerin önünü açacağım. Gençlere ne vaat edeceğim? Siyaset vaat edeceğim. Çünkü gençlik siyasetin içinde olmalıdır. Rahmetli Atatürk'de gençlere emanet ediyor bu ülkeyi.

Olası bir meclis üyesi listesinde gençlik kotasını kullanacaksınız o halde?
Onu konuşmuyorum bile zaten böyle olması lazım. Gençler tamam pankart asıyor, aslanlar gibi çalışıyor ama kimlik, kimlik yok. Bir sonraki dönem gel diyorlar. Böyle olmaz. Şu an gençlere ihtiyaç var. Zaten partimizde gençlik kotası var bunları kullanacağız, kullanmamız lazım. AKP mesela 18 yaşındaki gençlere seçilme hakkı bile tanıyor. Bunu da çok abartılı buluyorum. Tecrübe ve deneyim olması lazım. Ben gençlere bu tecrübe fırsatını vereceğim. İlçedeki gençlik merkezlerinin sayısını artıracağız, kötü alışkanlıklardan gençlerimizi kurtaracağız. Ülkemizde zaten madde bağımlılığı had safaya çıktı. Buna bir son vermek adına çalışmalar yapacağız aktiviteler üreteceğiz. Yani biz şunu yaptık gelirsen gel veya gelmezsen gelme değil bir şekilde onları da içinde dahil edebileceğimiz bir şeyler yapmamız lazım. Spor Kulüpleri ne de bu anlamda destek vereceğiz bunlar zaten olması gereken şeyler ama gençler için ne yapmak gerekirse o anlamda hizmet vermek gerekiyor. Süreç ilerledikçe bunları kısmen kısmen anlatacağız. Bu engelleri yıkacağız.

ANKARA'YA GİTTİM
Geçtiğimiz günlerde bir Ankara ziyaretiniz oldu. Kılıçdaroğlu ile görüştünüz mü? Orada nasıl bir hava vardı, olumlu mu olumsuz mu?

Genel merkeze gittiğim doğru belli başlı isimlerle görüştüm ama bunları açıklamak doğru olmaz. Bununla ilgili olumsuz bir hava zaten esmez. Sonuçta yaptığımız çalışmalar partimize bir katkı veriyor. Çünkü yapmak istediğim şey iyi bir şey. Güzel bir şey için sürece başladık. Onlar da başarılar diledi. Şimdilik fazla bir detay vermeyeyim.

burçin baykal

İlçedeki STK veya derneklerle görüşüyor musunuz?
Görüşmediğim hiçbir tanesi kalmadı diyebilirim. Henüz siyasi süreç dolayısıyla her birine gitmiş değilim ama en kısa zamanda gideceğiz, görüşeceğiz. İnanın her biriyle konuşuyorum, sıkıntılarını paylaşıyorlar ve çözüm için çalışıyoruz. 
lKüçükçekmece'ye bir heyecan getirdiğiniz de görünüyor. Bu CHP'ye de yansıyor. Peki ama olur da sizi aday göstermezlerse gene de çalışır mısınız burada?
Her şey olabilir. Sonuçta siyaset yapıyoruz. Cümlemin en başında ben değil biz olmalıyız dedim. Siyaset uzun soluklu bir şey. Ben yokum diye çekilmek doğru bir şey değil. Biz olmayabiliriz ama olan arkadaşımızın arkasında aslanlar gibi durmak lazım. Burada bir heyecan yarattığım ise doğru. Evet çünkü insanlar farklı bir isim duymak istiyorlar, yeni birini tanımak, genç birini görmek istiyorlar. Bunun etkisiyle tüm handikapları yok ettik. Yaşımız genç tecrübeliyiz, belediyeye girdiğimiz gün nasılsa çıktığımız gün de öyle olacağız. Çünkü gençlere fırsat vermeliyiz. Artık zaman kaybedemeyiz. Bizim enerjimiz inancımızdan geliyor. Çünkü kazanma inancımızı vatandaş gözümüze baktığı zaman görüyor. Hiçbir eksiğimiz yok, tecrübeli bir başkan olarak karşılarına çıkacağız. Biz emanetimizi onlardan geri alacağız.

Aslında şu da var ulaşılabilir bir başkan profilisiniz. Arıyoruz ulaşıyoruz, geliyoruz buluyoruz belediye başkanı olduktan sonra da size ulaşabilecek miyiz ya da numaranız değişecek mi?
Bu maraton belediye başkanı olunca bitmeyecek. O mevziyi güçlendirdikten sonra oranın insan kaynaklarıyla kim bunu yapabilecekse o arkadaşımıza orayı emanet edip bir farklı mecralarda yolumuza devam edeceğiz bu benim yaşam tarzım. Telefon numaram asla değişmeyecek çünkü insanları kaybetmek istemiyorum. Ben insanları kazanmak isterim. Çünkü zor olan budur. Biz kazanacağız. Bunun için ne gerekirse yapacağız. Güçlü bir kadromuz var. Partimiz güçlü. Biz de inancımızı ekleyerek, Allah'ın izniyle belediyeyi alacacağız, emanetimizi geri alacağız.

Ne gerekirse yapacağız
Küçükçekmece'de 551 bin seçmen var. 780 bin nüfus var. Tabii bu 2016 sayımları tabii ki nüfus arttı. Şu an bu seçim kampanyasını geçirebilecek her türlü güce sahibimiz. Enerjimiz, maneviyatımız, maddiyatımız, kazanmak için ne gerekise yapacağız. Her kesimle muhatap olup, oylarını isteyeceğiz samimiyetle kalplerine ve gönüllerine hitap edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.