Esenyurt'ta çocuk gürültüsü nedeniyle üst kat komşusunu pompalı tüfekle öldürdü: 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Esenyurt'ta geçtiğimiz yıl üst kat komşusundan çocuk sesi gelmesi nedeniyle komşusunun evine çıkarak 2 kişiyi pompalı tüfekle öldüren ve bir kişiyi de yaralayan sanık Akın Aydın hakkında 9 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Görülen dava duruşmasında sanık Aydın, avukatının duruşmaya katılmaması üzerine savunma yapmadı.

Esenyurt Haberleri 05.04.2021, 13:20 05.04.2021, 13:27
Esenyurt'ta çocuk gürültüsü nedeniyle üst kat komşusunu pompalı tüfekle öldürdü: 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Duruşmadaki ifadesinde olay  günü gece vardiyasından geldiğini ve o sırada uyuduğunu silah sesleri üzerine uyandığını söyleyen maktul Fadime Kurt'un oğlu müşteki Emrah Kurt, "Sanık bizim bir alt katımızda oturuyor. Silah sesine uyandığımda annem kapının arkasındaydı, kapıyı tutuyordu 'Ateş ediyorlar kimse yok mu? yardım edin' diye bağırıyordu. Sanık da üst üste kapının kilit kısmına ve ortasına pompalı tüfekle ateş ediyordu. Kapı yarı şekilde açıldı, sanık kapının arkasından anneme ateş etti, annem yere yığıldı. Sonra bana doğru yöneldi. Ben 'Ağabey yapma, annem vuruldu' dedim, ama bana da ateş etti. Ben sol omzumdan yaralandım. Bu olaylar saat 13.30 civarları oldu. Sanık önce ağabeyimi vurmuş, sonra bizim kapıya üst üste ateş etmiş. Ağabeyimi vurduğu anı görmedim. Ben yaralanıp yere düştükten sonra kendime geldiğimde ağabeyimin kapının önünde yattığını gördüm. Ağabeyim de bizim üst katımızda oturuyor. Sesler üzerine bizim kapıya doğru geldiğinde, sanık ağabeyime ateş etmiş. Bizim, sanık Akın Aydın ile bir husumetimiz yoktu. Kendisi 2 yaşındaki yeğenimin çocuk sesinden rahatsız olup eylemi gerçekleştirmiş. Ancak, ağabeyim bizim üstümüzde sanık ise bizim alt katımızda oturuyor. Ben gece vardiyasından gelmiştim, uyuyordum. Ses olmuş olsaydı önce o sesi ben duyardım" dedi.


'Ben çığlık attım bana da tüfeği doğrulttu'

Maktul Tuğrul Kurt'un eşi müşteki Gönül Kurt duruşmadaki ifadesinde eşinin normalde sabah 09.00'da işe gittiğini ancak, o gün uyuyakaldığını belirterek, "Eşim Tuğrul balkondaydı,o sıra şiddetli bir kapı çarpma sesi ardından üst üste silah sesleri duyduk. O an eşimle göz göze geldik ve fırladı gitti. Ben de 2 yaşındaki kızıma 'Sen bekle, biz geliyoruz' dedim, eşimin arkasından gittim. Olay saniyeler içerisinde gerçekleşti. Ben merdivenlerin yarısına kadar indiğimde eşimin yerde yattığını gördüm. Ben çığlık attım bana da tüfeği doğrulttu, ben eve kaçtım. Biraz daha orada dursaydım beni de vuracaktı. Bu olay yaşandığında ben hamileydim, doğumuma 10 gün kalmıştı. Eve döndüğümde kapıyı kilitledim, polisi ambulansı ve yakınlarımı aradım. Küçük 2 yaşındaki kızımda korkudan klozetin arkasına saklanmıştı" dedi.


'Çıkacağım yukarı öldürteceksiniz kendinizi'

Yaşanan olaydan 6-7 ay önce sanığın kendisini tehdit ettiğini söyleyen müşteki Gönül Kurt ise şunları belirtti, "Sanığın annesi olaydan 6-7 ay önce beni yolda çevirdi; 'Bir daha çocuğunu kayınvalidene göndermeyeceksin, ses geliyor, oğlum rahatsız oluyor' dedi. Bana baya sinirlendi, ben de 'Tamam ben de senin alt katına sizin de sesiniz onlara geliyor mu? diye soracağım' dedim. Sorduğumda 'Evet sesleri geliyor' cevabını aldım daha sonra kapılarını tıklattım, 'Bak sen bize laf ediyorsun ama sizin de sesiniz aşağıya geliyormuş' dedim. O sıra oğlu yani sanık Akın Aydın geldi üstüme yürüdü. 'Çıkacağım yukarı öldürteceksiniz kendinizi' şeklinde beni tehdit etti. Bir ses yüzünden insan insanı öldürebilir mi? Şikayetçiyim."

Duruşmada tanık olarak dinlenen maktul Tuğrul'un kapı komşusu olan Suriyeli Mahmut Arash, "Silah sesleri üzerine kapıyı açtım. Tuğrul Ağabey benim önümde, ben de arkasında aşağı iniyorduk.Tuğrul Ağabey vuruldu, ben de hemen yukarı kaçtım" dedi.  

Duruşmada sanığın rahat tavırları ve zaman zaman tebessüm etmesi de dikkat çektiği belirtilrken, mahkeme heyetinin eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ertelediği öğrenildi.

İddianamede, sanık Akın Aydın'ın maktul Fadime Kurt ve oğlu Tuğrul Kurt'a karşı 'Kasten öldürme' suçundan 2 kez müebbet, müşteki Emrah Kurt'a karşı "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan da 9 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. İddianamede olayın şu şekilde gerçekleşme anı olarak da; sanığın iddiasına göre gürültü gelmesi üzerine av tüfeğini alarak üst kata çıktığı, burada maktul Fadime ile tartışmaya başladığı, Fadime'nin kapıyı kapatması üzerine sanığın kapının arkasında Fadime'nin olduğunu bilerek kapının orta ve kilitlenmesini engellemek için kilit bölgesine 5-6 el ateş ettiği belirtildi.Kapının açılması üzerine sanığın, maktul Fadime ve oğlu Emrah'a ateş etmeye devam ettiği aktatılırken, sanığın maktul Tuğrul'a da birden fazla kez ateş ettiği kaydedildi. Sanığın emniyet ve sorgu hakimliğince verdiği ifadelerde üzerine atılı eylemleri gerçekleştirdiğini kabul ettiği de yer aldı.

DHA

Yorumlar (0)