21.03.2021, 07:09

Evet çok anlamlı hayır çok anlamsız!

Günlük hayatımızı yaşarken gün içinde bir çok eylem de bulunuyoruz kendimizi hiç sorgulama ihtiyacı duymadan.

Anlamlı mı? Anlamsız mı?

Bize göre sorgulamak zaten çok anlamsız. Hayat bana verilmiş yaşarım neyini sorgulayacakmışım öyle anlam manlam derken hayatı mı kaçırayım keyfim için yaşarım aç müziğin sesini aç aç oh sefam olsun. Bari az sesi kapat da komşunun bebeği uyanmasın.

Markete giriyoruz plastik ürünlerde indirim varmış ay şu kaselerin renkleri de pek güzelmiş, hoop sepete. Az biraz düşünse aynı plastik kaselerin benzeri okadar çoktur ki evde koyacak yer bulamaz. Komşum Ayla koltuklarını değiştirmiş yeni moda olanlardan almış hani şu bir kenarı uzun olanlardan çok da havalı. Hem zaten yeni halının taksiti de önümüzdeki ay bitecek alabilirim, nasılda yakışır salona. Halbuki evde ki koltukları alalı iki yıl bile olmamıştır. Komşusu Selma değiştirirken oda aynı koltuklardan almıştır. Selma’nın yeri ayrıdır tabi geçen sene Selma’nın ikinci bebeğine hamile kaldığını öğrendiğinde kocasını ikna edebilse üçüncü bebeği getirecekti neredeyse.

Şöyle bir düşünsek gün içinde yaptığınız şeylerin bir çoğu anlamsız. Yoruldum biraz oturayım deyip kumandayı elimize alıp saçma bir magazin programına dalıp bir saatimizi heba etmemiz çok anlamsız mesela. Düşünecek olursak düşünmeden yaptığımız her anlamsız şey dönüp dolaşıp bize zarar veriyor. Çalıştığı iş yerinde veya bir siyasi oluşumda diğerine zarar vermek pahasına hırslarına kapılıp türlü oyunlarla diğerinin ayağını kaydırmaya çalışmak ne kadar anlamlı ve insani? Biz bu şekilde anlamlı anlamsız sorgulamasını yapmadan yaşarken bizi gözlemleyerek büyüyen çocuklarımız mutlu olmanın formülünü nasıl bulur? Kıyafetlerinin markasıyla, arabalarının modeliyle, yedikleri içtikleri yerlerle anlam kazanamayacaklarını, onlar gibi yaşamayan arkadaşlarının anlamsız olmadığını nasıl öğrenir çocuklar? Çıkmazlara girmeden kendiyle nasıl barışık yaşar. Fütursuzca boşvermişliği yaşarken hayatın anlamına ermek için nasıl vakit bulur kafa yorarız.

Peki Felsefi öğretiye göre hayatın anlamı nedir?

Kinizm’e göre (cynicism) Sokrat’ın öğrencisi olan Anisthetes ‘in liderliğini üstlendiği Kinik öğretiye göre, insanın nihai amacı. “basit bir yaşam” sürdürebilmektir. Bu basit yaşamda, kişi toplumdaki bireylerin çoğunu güdüleyen zenginlik, ün, güç, ve cinsellik gibi arzuları bir kenara bırakıp, kendi kendine yetebileceği şatafatsız bir hayat sürdürmeye çalışır. Kinizm hayatın anlamını sade yaşam olarak tanımlar.

Anlamsız kavgaların çekişmelerin olmadığı israf çılgınlığının yaşanmadığı bir yaşam çok anlamlı olurdu. İyi günler yerine Anlamlı günler iyi akşamlar yerine Anlamlı akşamlar demeliyiz birbirimize işe yarar belki. İnsana dokunan, hayatı hisseden her canlıya karşı sorumluluğunu bilen hayatın anlamını sorgulayan anlamlı günlerimiz olsun.

Yorumlar (0)