21.02.2021, 07:41

Fabrikaya baskın....

Dün ve evvelsi gün denetim yaptığım Tokat'taki fabrikaya Tokat'ın en riskli 7. il olmasından mütevellit Valilik denetçileri tarafından baskın yapıldı. İçerde yüzlerce çalışan var tabii ki. En büyüklerinden...

Baskın sonrası, denetçiler alınan önlemlerin çok yerinde olduğunu nasıl böyle sistematik bir kontrol mekanizması kurduklarını sordu. İşveren de bizleri işaret ederek sürekli denetlenen yerleriz, bu bilince sahibiz dedi. Kendisini tebrik ediyorum.

İşletmedeki geçmiş vakalar eylül ekim dönemine ait çoğunlukla ki bu dönem "yalancı bahar" gibiydi hatırlarsanız. Önlemler yeterince alınmıyordu.

Valilikler şimdi yarışa başladı ve denetimler arttı, daha da artmalı. Çıkan vaka sayısına göre gevşetme kararı doğru bir yaklaşım...

Maske kullanımı oturdu ama tabii ki denetim dışı ve kurumsal yönetim sistemi olmayan firmalarda "Saldım çayıra mevlam kayıra" durumu devam ediyor.

Covid-19 hayatımızdan tamamiyle en az 7 yıl, 10 yıl sonra çıkacak. Bir başka virüs girebilir de bu arada devreye. Bazı basit alışkanlıkları edinmek için geç değil.

M Rna aşısı mutant virüste daha az koruma sağlıyor. Bilginiz olsun. Hani Çin aşısı tu kaka diyenler vardı ya, kapak oldu onlara. Çin de resmen bizim aşımızı uygulayacak, kabul etti. Biz bir risk aldık ve aldığımız risk bize avantaj sağladı. Bunun için mutluyum... Hükümet, hala doğru yönetmiyor süreci ama doğruları da yanlışları da politik baskı altında kalmadan ifade edebilmeliyiz.

Dün havalimanından beni eve getiren Yeşilköy durak taksicim "Çanakkale'de askerlerimiz sigara paylaşırmış düşmanla. Nasıl bir vicdanmış be adam sizdeki" dedi. Nasıl bir vicdan düşmanıyla sigarasını paylaşır değil mi? Ben o sigarasını paylaşabilen askerlerdenim, emperyalizmin savaştırdığı piyonlardan değilim...

Yorumlar (0)