09.06.2021, 07:13

Gelecek nesillerin sağlığını zehirlemeyin!

Son günlerde, Nişasta bazlı şeker kotasının (NBŞ) artırılmasının gündeme gelmesi ile NBŞ’nin korkunç zararları ise tekrar gün yüzüne çıktı.

Cumhurbaşkanı imzası ile nişasta bazlı şekerlerin kotası yüzde 100 arttırılarak, yüzde 2,5’dan yüzde 5’e çıkarıldı.ABD başkanı Joe Biden’nın ziyareti öncesinde alınan bu karar bazı kesimlerin tepkisine yol açıp, Bursa'da faaliyet gösteren ve NBŞ tekelini elinde bulunduran Cargill şirketine verilmiş bir kıyak gibi algılanmasına neden oldu.

Şimdi biraz bu zehir gibi insan sağlığına aşırı derecede zarar veren NBŞ’teyi inceleyelim isterseniz. Nişasta bazlı şeker yani kısaca NBŞ olarak bilinen madde sıvı şekerdir. Mısır şurubu olarak da bilinen NŞB,mısırın yanı sıra patates, buğday,kasava gibi bitkilerden elde edilir.Nişasta bazlı şeker, endüstriyel olarak üretilmiş gıdaların hemen hemen hepsinde bulunur. Meyve suları,gazlı içecekler,gofretler, bisküviler,dondurmalar, hazır reçeller,salata sosları ve hazır halde satılan paketli çorbalarda bulunuyor.HFCS (Hugh Fructose Corn Şurup) ibaresi gördüğünüz ürünlerin içeriğinde nişasta bazlı şeker bulunduğunu anlayabilirsiniz.

Nişasta bazlı şekerlerin insan vücuduna verdiği zararlar bildiğimizden ne yazık ki daha fazla. Yoğun olarak tüketilmesi sonucu karaciğer yağlanması, pankreas kanseri, fibrozis,siroz, insülin hastalıkları,eklem iltihabı, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve türevi hastalıkların meydana gelebileceği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Ayrıca tokluk hissi vermeyen ve kanser dahil olmak üzere birçok kronik rahatsızlığa yol açtığı ileri sürülen nişasta bazlı şeker, Hollanda,Fransa ve İngiltere de yasaklandı.Bağımsız bilim adamlarının “Mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerde yüksek oranda fruktoz (meyve şekeri) var. Fruktoz tokluk hissi uyandırmaz aksine yedikçe yedirir.Kronik hastalıklar salgına dönüşmeden önlem alınmalı”dediği nişasta bazlı şeker Türkiye de ise neredeyse sınırsız kullanıma ulaştı yeni kararla.

Daha önce Sağlık Bakanlığı bu konu üzerine,her biri alanında uzman 12 bilim adamı ile toplanmış ve dünya çapında yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde,nişasta bazlı şekerlerin zararları ile çarpıcı sonuçlar içeren raporunu bakanlığa sunmuştu. Ancak görüyoruz ki ülkenin ihtiyacından fazlası giderek artırılmaya devam ediyor maalesef.

Halkın ve özellikle gelecek neslin sağlığının Devlet eli ile tehlikeye atılması korkunç bir gerçektir.Bir çok şeker fabrikamız bulunmasına ve şeker pancarı üretecek verimli topraklarımız bulunmasına rağmen, nişasta bazlı şekerlerin kullanımına yönelik bu karar çok tehlikelidir ve acilen bu kadardan dönülmelidir.

Sonra mazallah halk hastalanıp hastanelere akın ettiğinde,anne karnındaki doğmamış bebeklere zarar geldiğinde bu kez de “SGK’nın yükü arttı” diye yine biz halkın tepesine binersiniz,zira NBŞ’nin sigaradan bir farkı yok.

Umutla, sağlıcakla kalın.

Yorumlar (1)
07 5 ay önce
Uuarıcı ve fogru tespitlerinizden ötürü çok teşekür ederim.