22.05.2021, 06:01

Gençler neden yurt dışına gitmek istiyor?

Türkiye’den gitmek isteyen gençlerin sayısında son yıllara göre bir artış olduğu bir gerçek. Bugün sokağa çıkıp gençlere mikrofon yöneltilse yaklaşık her dört gençten üçü, imkânı olsaydı yurt dışına göç etmek istediğini söyler. Peki gençler doğup büyüdükleri ülkeden neden gitmek istiyor? Bu soruya elbette birçok cevap var, yine de bunların en başında gelenlerden bahsedelim:

Çoğu gencin ülkeden gitmek istemesindeki en önemli neden işsizlik sorunu, dolayısıyla gelecek kaygısı duymaları. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) göre işsizlik nüfusun %13’ü oranında. Gençlerde, çevresinden ve medyadan izledikleri kadarıyla ne yaparlarsa yapsınlar iyi bir işe girmeleri için eğitim ile liyakatin yetmediği görünmekte. İyi bir iş, iyi bir gelecek için eğitimden ziyade iyi bir torpilin olması gerektiği hâkim.

Türkiye’de kaldıklarında işsiz kalma ihtimalleri yüksek, işsiz kalmasalar da istemedikleri ve üniversitede okudukları bölümle alakasız bir alanda karın tokluğuna çalışmak istemiyorlar. Hâl böyle olunca gençlerin iyi bir eğitim, iyi bir gelecek, iyi bir yaşam için umudu başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yurtdışına bağladıkları gözükmektedir.

Kendi çevremdeki arkadaşlarıma sorduğumda, Türkiye’de iyi maaşlı bir meslek sahibi olmaktansa yurt dışında düşük statülü bir işte çalışmayı yeğleyeceklerini söylemekten çekinmiyorlar. Bunda tabii ki Türkiye’deki hayat pahalılığının etkisi var. Normalde lüks tüketim olmayacak şeyler, Türkiye’de lüks tüketim sayılıyor. Örneğin arabadan çok yüksek vergi alınıyor, telefondaki vergiler yüzünden yurt dışında yüksek kurdan Türk lirasına çevrilse bile buradan daha ucuza geliyor. Gençler yurt dışındaki yaşıtlarının yazın part-time çalışarak rahatlıkla alabildiği oyun konsollarını burada almak için yemeden içmeden aylarca çalışmak zorunda. Teknoloji çağında en basit iletişim aracını almak için bile büyük zorluklar çeken gençler neden ülkeden umutlu olsunlar?

Bütün dünyada gençlerin görüşleri artık daha çok duyulmaya başladı, ancak Türkiye’de Z kuşağı tartışmalarında bile gençlere söz hakkı verilmiyor. Gençlerin yaptığı ve yapmak istediği her şeye büyükler tarafından müdahale ediliyor. Türkiye’de bütün gündemi yaşını başını almış insanlar belirlerken gençleri hesaba katmamaları, gençler üzerinde bu topraklarda gençlerin önemsenmediği düşüncesini oluşturuyor.

Dolayısıyla ülkedeki yönetimsel anlayışın gençler üzerindeki olumsuz etkileri hem mutsuzluk yaratıyor hem de gençlerin milli duygularını körelterek daha bireyci bir topluluk haline gelmesinin önünü açıyor. Bu bahsettiklerimi yakın çevremdeki yaşıtlarımla konuştukça daha da iyi görüyorum. Bir defa geldikleri hayatta kendilerini ülkeye feda etmek istemiyorlar. Gençler sadece daha iyi bir gelecek, daha iyi bir hayat ve daha özgür bir ülke istiyor. Bunları bu ülkede bulamadıklarından yurt dışına gitmeyi istemeleri çok normal.

Yorumlar (0)