30.12.2017, 06:47

Güle güle 2017

Senin gibileri çok gördük, gelir ve gidersiniz yaşattıklarınızı burada bırakarak. Yeni olduğunda acıtarak gelsen de bağrımıza bastık. Eskiyince ne zaman gidecek diye gözünün içine bakıyoruz. Bize yaşattığın iyi anları burada bırak, kötü anları yanında götür.
Hep kötü olayları okumaktan bıkan Twitter kullanıcısı Jacob Atkins, farklı bir yol izleyip bu sene yaşanan güzel olayları paylaşmış. Hoşuma gitti.
Bende 2017’de yaşanan güzel şeyleri düşündüm, bireysel yaşadıklarımız var ama toplum ve çevre anlamında bir şey gelmedi aklıma. Yaşanan kötü şeyler iz bıraktığı için, aklıma onlar geliyor diye internette aradım. Orada da yok, interneti de mi kendimize uydurduk yoksa gerçekten toplum olarak hiç güzel şey yaşamadık mı? Bir yılda yaşadıklarımız az şeyler değil. Psikolojimiz alt üst olması gerekirken, iyi gibi duruyoruz.
Yeni umutlarla adım attığımız ilk saatlerde, kutlama yapan 39 kişiyi IŞİD katletti. 
Parlementer sistemini oylayıp, cumhurbaşkanlığı başkanlık sistemini onayladık. Muhalefet, Ankara’dan İstanbul’a kadar adalet yürüyüşü yaptı.
Eğitimle ilgili yeni kararlar alındı. Müfredatta değişiklikler yapıldı, sınav sistemi değişti. 
Ülkelerle krizler yaşadık. Dolar, Avro tavan yaptı, zamlar çaktırmadan geldi. Çalışanlar ve emeklilerin alım gücü düşse de biz yüzde 11,1 büyüdük.
Belediye başkanlarının bazıları görevlerinden ayrıldı veya alındı.
Meral Akşener önderliğinde ”Türkiye İyi Olacak” sloganıyla İyi Parti kuruldu.
Rıza Sarraf'a ABD’de dava açıldı. Aralarında eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın da bulunduğu dava ABD’de görülmeye başlandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınları hakkındaki Man Adası’ndaki şirket iddiasında bulundu. 
Trump, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdı, BM Trump’ın kararını onaylamadı. Trumpla gerilim yaşarken Putinle     yakınlaştık. 
Şiddet, taciz, tecavüz devam ettiği gibi insanlar utanmadan çocuk tacizleriyle ilgili konuşmaya başladı. Yaşadığımız çok şey var ama biz yine de umutsuzluğa sürüklenmeyelim. Çözümsüzlükler alabildiğine derin gözükse de çözüm her zaman vardır.
Çocukluğumuzdan beri yeni hayaller ve umutlarla başlarız yeni yıla. Kutlayanların da kutlamayanların da yeni yıldan beklentileri olur. Kimi açıkça dile getirir, kimi içinden geçirir. Kendimiz, sevdiklerimiz, yaşadığımız çevre, ülkemiz hatta dünya için güzel umutlarımız vardır. Yeni yıla girerken yüreğimizde yeşerir bu umutlar. 
***
Yılbaşı kutlaması ile ilgili herkes bir şeyler söylüyor. Hatta kuruyemiş de yemeyin erkenden yatın diyenler de varmış. Kim uygular bilmem ama alışverişe çıkınca ne olduğunu gördüm. 
Ne kadar kutlamıyoruz dense de yılbaşı alışverişi çılgınlık boyutunda. Kutlarım diyen de demeyende herkes alışverişte sanki. Nereye gitsem, milletin eli hediye paketleriyle dolu. Mağazalar tıklım tıklım, rahatça alışveriş yapmak ne mümkün? Diyelim ki alışverişini yaptın, sıra geldi ödemeye. O kuyruklarda sıra biraz zor gelir. 
Ben yeni yıla sevdiklerimle girmek isterim, onlara sımsıkı sarılarak. Yenilen içilen beni ilgilendirmez. Kimin ne yiyip içtiği de. 
2018 hayallerimizi gerçeğe dönüştürme fırsatı versin. Umutlarımız tükenmesin, herkese unutamayacağı güzellikler yaşatsın. Sevdiklerinizle birlikte, sevgiyle ve sağlıklı kalın.         İyi yıllar…

Yorumlar (0)