1 Temmuz Kabotaj Bayramı nedir ve neden kutlanır? Tarihçesi ve hakkında bilinmesi gerekenler

Ülkemizde her sene 1 Temmuz tarihinde kutlanan Kabotaj Bayramı günün en çok araştırılan konularından biri oldu. Vatandaşlar kabotaj nedir, Kabotaj Bayramı neden kutlanır gibi sorular soruyor. eki Kabotaj Bayramı nedir, neden kutlanır? İşte tarihçesi...

Gündem 01.07.2020, 10:26 Burak Zihni
1 Temmuz Kabotaj Bayramı nedir ve neden kutlanır? Tarihçesi ve hakkında bilinmesi gerekenler

Türkiye'nin 1 Temmuz'da kutladığı bayram olan Kabotaj Bayramı hakkında bugümn birçok araştırmada bulunuluyor. Kabotaj Bayramı nedir, nasıl kutlanır gibi soruları sorularak yanıt bulunmaya çalışılıyor. Kabotaj kelime anlamı ile ; bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanlarında arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetini kendi kontrolünde bulundurma hakkı olarak bilinmektedir. Her yıl 1 Temmuz tarihinde kutlanan Kabotaj Bayramı ise 1935 yılından itibaren kutlanmaya başladı.

KABOTAJ BAYRAMI NEDİR, NEDEN KUTLANIR? TARİHÇESİ...
Kabotaj bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurma hakkıdır. Büyük Türkçe Sözlük kabotajın kelime anlamını "Bir ülkenin iskele veya limanları arasında gemi işletme işi" olarak vermektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde imparatorluğun kabotaj hakkı yoktu. Çünkü Batılı ülkelere verilmiş olan kapütülasyon hakları sebebiyle Osmanlı imparatorluğu kıyılarında yabancı bandıralı tekneler hizmet görürlerdi. Ancak 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması uyarınca kapütilasyonlar lağvedildi. Böylece Türkiye kabotaj hakkına kavuştu. Türkiye’nin büyük ölçüde bir yarım ada ülkesi oluşu ve kıyı uzunluğunun 8333 kilometre olduğu dikkate alınırsa bu Türk denizciliğine büyük bir imkân tanıyordu. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra 19 Nisan 1926 tarihinde çıkarılan 815 sayılı yasaya göre Türkiye limanları arasında sadece Türk teknelerinin hizmet görmesi zorunluluğu getirildi. Yasa aynı yıl 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Bu tarih 1935 yılından itibaren Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 2007 tarihinde kabotaj kelimesine denizcilik kelimesi de eklenerek bayramın adı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olmuştur. Bu bayramda genel tatil yoktur.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?