AK Parti'li Özkan'dan HDP'nin kapatılması açıklaması: 'Oy verenler, bu parti sırtını Kandil'e dayasın diye vermedi'

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında HDP'ye yönelik açıklamalarda bulundu. 'HDP'ye oy verenler, bu parti sırtını Kandil'e dayasın diye vermedi' şeklinde konuşan Özkan, 'Milletimizin nezdinde HDP'yi kapatacağız' dedi.

Gündem 02.03.2021, 21:35 03.03.2021, 03:20
AK Parti'li Özkan'dan HDP'nin kapatılması açıklaması: 'Oy verenler, bu parti sırtını Kandil'e dayasın diye vermedi'

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün yaptığı parti grup konuşmasına atıfta bulunan Özkan, "28 Şubat'ın yıl dönümünden 3 gün geçti. Bekledik Bay Kemal ne diyecek, CHP ne diyecek. 1940'lı yıllarda topyekûn savaş açan CHP'den Saadet Partisi'ne, Erbakan'a güzelleme yapılırken, 28 Şubatçılarla ilgili küçük eleştiri gelir mi diye bekledik. Bay Kemal, 28 Şubat ile ilgili küçük bir eleştiri açmadı" diye konuştu.

'HDP hem siyasi hem de hukuken kapanacaktır'

Düzenlediği basın toplantısında HDP'nin kapatılması ve HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konularına da değinen Özkan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kalkmasından yana değiliz' ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kapatılması konusundaki ısrarına ilişkin; "Beş benzemezin kurduğu gizli açık ittifakların, dokunulmazlıklar hakkında nasıl hareket edecekleri konusunda tam kanaatleri yok. CHP'nin seçim beyannamesi var. HDP'ye oy verenler, bu parti sırtını Kandil'e dayasın diye vermedi. Yargı yolunu açmak için dokunulmazlıkları kaldıracağız. HDP hem siyasi hem de hukuken kapanacaktır. Milletin vicdanında kapanacaktır. Bu partiye oy veren 6 milyon vatandaşımız, onlar barış istediler. Demokrasi ve özgürlük söylemleri üzerine oy verdiler. 'Teröre sırtını dayasınlar' diye değil, 'milletimizin emeğini Kandil'e peşkeş çeksinler' diye oy vermediler. Milletimizin artık bu partiden umudu kalmadı. Milletimizin nezdinde HDP'yi kapatacağız. 83 milyon vatandaşımız, HDP'nin kapatılmasını hem siyaseten hem de hukuken anayasal hukuk çerçevesinde kapatılmasını istiyor." değerlendirmelerinde bulundu.

Özkan, CHP'li Teoman Sancar'ın istifasının sorulması üzerine; bunun açıklamanın kendilerine değil, CHP'ye düşeceğini söyledi.

DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?