AK Partili Turan: 'Sayın Erdoğan, 15 Temmuz'un kahramanı oldu, Kılıçdaroğlu televizyondan darbe izledi'

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sert çıkıştı. 'Sayın Erdoğan benden korkuyor' diyen Kılıçdaroğlu için 'Hayatının en kötü esprisini yaptı' diyen Turan, 'Sayın Erdoğan, 15 Temmuz'un kahramanı oldu, Kılıçdaroğlu 15 Temmuz akşamı kaçacak yer aradı kahve içerek, televizyondan darbe izledi' ifadelerini kullandı.

Gündem 17.03.2021, 23:15 18.03.2021, 02:16
AK Partili Turan: 'Sayın Erdoğan, 15 Temmuz'un kahramanı oldu, Kılıçdaroğlu televizyondan darbe izledi'

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Kılıçdaroğlu'nun parti grup konuşmasında 'Sayın Erdoğan benden korkuyor' ifadesine değinen Turan, "[Kılıçdaroğlu] Hayatının en kötü esprisini yaptı. Bunu söylediğinde biz ekran başında tebessüm ederken kendi vekillerinin de tebessüm ettiğini gördük. Neymiş beraber Erdoğan ile Kılıçdaroğlu televizyon önünde tartışacaklarmış. Erdoğan çocuk yaşından itibaren, demokrasiyle beraber şeffaf bir hayat sürerek Türkiye’de seçilmişliğin en kıymetli insanlarından biri tanesi oldu. Ancak Kılıçdaroğlu bir gecelik kaset operasyonuyla CHP gibi tarihi bir partinin başına geçerek Genel Başkan oldu. Ne işi var Erdoğan’ın operasyonla Genel Başkan olmuş bir kişiyle. Konu korkma değil, konu denklik meselesidir" dedi.

'Türkiye'nin 90 yıllık partisine yakışmıyor' 

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu daha sağduyulu ve birleştirici bir dil kullanmaya davet eden Turan, "Sayın Erdoğan, 15 Temmuz'un kahramanı oldu, Kılıçdaroğlu 15 Temmuz akşamı kaçacak yer aradı kahve içerek, televizyondan darbe izledi. Darbenin durdurulmasında en büyük paya sahip olan kişiyle darbeden korkan bir kişinin karşılıklı olarak ne işi var televizyonda. O yüzden bu iddiasının afaki olduğunu ifade etmek isterim. Ama madem Kılıçdaroğlu bu kadar ümitli, bu çağrıyı ben yapıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu istiyorsa ben hazırım, istediği gün, istediği saatte, istediği televizyonda hatta CHP genel merkezinde, istediği gazetecilerle beraber bu daveti göğüslüyorum, karşılamak istiyorum. Kılıçdaroğlu’na soralım, hala partinizdeki tecavüze tacize sessiz kalacak mısınız? Hala 'PYD terör örgütü değil' diyor musunuz? Hala 'Atatürk demem Mustafa Kemal derim' diyen il başkanlarına sahip çıkacak mısınız? gibi birçok soruyu milletimizin huzurunda sorma imkanımız olur. Biz Kılıçdaroğluna hak ettiği cevabı milletimize saygımızdan vermemeyi ya da daha az vermeyi tercih ediyoruz. Bu tarzın tarz olmadığını, Türkiye’nin 90 yıllık partisine yakışmadığını ifade ediyoruz, kendisini daha sağduyulu, daha milletini, birliğimizi pekiştiren bir dile davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

'Milletvekili dokunulmazlığı esastır'

Açıklamasında HDP Kocaeli Milletvekili Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine de değinen Bülent Turan, "Milletvekili dokunulmazlığı esastır. Herkesin, tüm vekillerin özgürce fikirlerini ifade etmesi, her türlü absürt fikirleri ifade etmesi esastır, vekilliğin gereğidir. Bazen canımız acır, bazen ağırımıza gider; ancak dokunulmazlık esastır. Ancak Anayasa 83'üncü ve 84'üncü maddeleri bazı istisnaları saymış. Anayasanın 83'üncü maddesi, 14'üncü maddeye atıfla, bazı suçlarda dokunulmazlığın kapsamında olmayacağını ifade etmiş. İçtüzük 135, 136'ncı maddelerde de hangi usullerle bu konunun hayata geçirileceğini görüyoruz" diyerek şöyle devam etti:

"Sayın Gergerlioğlu ile ilgili bugün yapılan işlem ne oylamadır, ne karardır ne de benzer hüküm doğuran bir ifadedir. Bugün Meclis Başkanımızın okutmuş olduğu karar Anayasa’nın ve İç Tüzüğün gereği mahkemenin kararının okunmasıdır. Biz oylama yapmadık, karar vermedik. Biz anayasadaki öngörülen sürecin şahitleri olduk. Bir okuma oldu sadece. Konu aslında düz mantıkla meclisin dışında bir konu. Kocaeli 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, PKK propagandasından dava açmış Gergerlioğlu ile ilgili. Gergerlioğlu İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itiraz etmiş. Bu mahkeme, kararı doğru bularak onamış. Gergerlioğlu Yargıtay’a itiraz etmiş. Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi de bu kararın doğru olduğunu ifade ederek, yerel mahkeme kararını onamış, hüküm kesinleşmiş. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanarak tedbir kararı istemiş. Anayasa Mahkemesi tedbir kararını reddetmiş. Meclis Başkanına bu kararı okumaktan başka hiçbir yol kalmamış."

'Adaba aykırı davranışlar hiçbirimizin hak etmediği davranışlardı'

Genel Kurul'da kararın okunmasının ardından HDP'lilerin tepkilerini hak etmediklerini belirten Turan, "Bugünkü Genel Kurul'da demokrasiye, adaba aykırı davranışlar hiçbirimizin hak etmediği davranışlardı. Bugün kürsüde konuşamadık, bugün meclis çalışamadı. Usulü olan bir şeyin karşılığında tepki duyulmaması lazım. Mahkeme kararını beğenmeyebilirsiniz. İtiraz yolları var.  Fakat Meclis'te Meclis Başkanının anayasanın talimatını yerine getirdiğinden dolayı bu görüntüleri haketmediğini düşünüyorum. Bu görüntüleri milletimizin takdirine bırakıyorum. Kürsüye çıkanı konuşturmayan, sıralara vuran, maddi zarar veren bir tavrın hiç kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim. Kandil'e karşı süt dökmüş gibi olanların, milletin meclisinde, milletin vekillerine aslanmış numarası yapanları milletin takdirine bırakıyorum" dedi. 

DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?