AK Partili vekilden İçişleri'ne 'Kürtçe' tepkisi

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay İçişleri Bakanlığı'nın KADES uygulamasında Kürtçe hariç 6 dile yer vermesine tepki gösterdi: Bir dilin yok sayılması asgari o dili konuşanların yok sayılmasıdır. Bu ülkenin en kadim unsurunu teşkil eden bir halkı yok saymanın ise, hiçbir izahı olamaz.

Gündem 12.03.2021, 16:56
AK Partili vekilden İçişleri'ne 'Kürtçe' tepkisi

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, İçişleri Bakanlığı'nın Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasında Kürtçe'ye yer vermemesine tepki gösterdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün İçişleri Bakanlığı'nın Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasında Türkçe'nin yanı sıra Farsça, Arapça, İngilizce, Rusça ve Fransızca dil seçenekleriyle hizmet vereceğini açıklamasının ardından, Kürtçe’nin olmaması kamuoyunda tartışma başlattı.

AK Parti milletvekili Orhan Atalay da durumu eleştirirken, en kısa sürede Kürtçe'nin de dil seçenekleri arasına eklenmesini temenni etti. 

Atalay, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 "Bir dilin yok sayılması asgari o dili konuşanların yok sayılmasıdır. Bu ülkenin en kadim unsurunu teşkil eden bir halkı yok saymanın ise, hiçbir izahı olamaz. Umarım KADES uygulamasındaki eksiklik en kısa sürede giderilerek Kürtçe de kardeş diller arasındaki yerini alır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?