Akıncı Üssü davasında 475 sanık hakkındaki karar yarın açıklanacak

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak gerekçesiyle açılan davada 3,5 yıl süren yargılamanın sonuna gelindi. 26 Kasım Perşembe günü, Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 475 sanık hakkındaki hüküm açıklanacak.

Gündem 25.11.2020, 13:31 Gazete Damga
Akıncı Üssü davasında 475 sanık hakkındaki karar yarın açıklanacak

Yarın 516’ncı celsesi görülecek dava, Ankara 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 Ağustos 2017'de Sincan Cezaevi yerleşkesindeki salonda başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, darbecilerce alıkonulan komuta heyeti ile olay gecesi yaralanan vatandaşların da arasında bulunduğu 440 kişi, mağdur ve müşteki sıfatıyla davada yer aldı.

Yargılama boyunca 385 kişinin tanık olarak dinlendiği mahkemeye, kamu kurumları dahil yaklaşık 1150 kişinin katıldı. Yaklaşık 2000 klasörü bulunan dava dosyasında, darbeciler tarafından o gece şehit edilen polis, asker ve sivil 77 kişi de maktul olarak kayda geçti.

Darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanı, emekli Orgeneral Galip Mendi'nin kaçırılmasına ilişkin 4 sanıklı ile eski Albay Bilal Akyüz hakkında Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığı'ndaki darbe girişimi eylemlerine ilişkin davanın Akıncı Üssü davasıyla birleştirilmesi sonucu, başlangıçta 481 olan sanık sayısı 486 oldu.

Aralarında eski Orgeneral Akın Öztürk, Kurmay Albay Bilal Akyüz, Tuğgeneral Hakan Evrim ve Tümgeneral Kubilay Selçuk'un olduğu ''Yurtta Sulh Konseyi'' üyesi sanıkların dosyalarının Ankara 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Genelkurmay çatı davası ile birleştirilmesinin ardından Akıncı Üssü davasında sanık sayısı 475 oldu. 

Yakınlar ve sanıklar arasında gerilim yaşanması ve mahkeme başkanı Selfet Giray ile sanık avukatları arasında sıklıkla tansiyon yükselmesi sonucu yaşanan tartışmaların ardından birçok kez duruşmaya ara verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?