Alaattin Çakıcı tahliye edildi mi? Alaattin Çakıcı kimdir, nerelidir? Alaattin Çakıcı suçu neydi?

Alaattin Çakıcı, Meclis'te kabul edilen ve bu gece resmi gazetede yayımlananinfaz düzenleme yasasının ardından tahliyesi en çok merak edilen isimlerden biri. Cezaevindeyken MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ziyaret ettiği o isim, Alaattin Çakıcı kimdir? Alaattin Çakıcı suçu neydi? İşte detaylar...

Gündem 15.04.2020, 01:02
Alaattin Çakıcı tahliye edildi mi? Alaattin Çakıcı kimdir, nerelidir? Alaattin Çakıcı suçu neydi?

Yeni infaz yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yaklaşık 90 bin mahkuma tahliye yolu açıldı. Bunlardan biri de ünlü isim Alaattin Çakıcı. 

Alaattin Çakıcı kimdir?
 Alaattin Çakıcı 20 Ocak 1953 tarihinde doğdu. 67 yaşındadır. Trabzon ilinin Arsin ilçesine bağlı Fındıklı köyünde doğmuştur. Evlilikleri ise Nuriye Uğur Kılıç (1991–1994) 

Alaattin Çakıcı'nın suçu neydi?
Türk organize suç örgütü lideri olarak tanındı. Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998'de Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte Fransa'nın Nice kentinde yakalanmıştı. Çakıcı'nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17.000 dolar çıkmıştı.

-Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında üç yıl dört ay hapis cezası verildi.

-15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl dört ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

-Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak on yıl on ay cezaya çarptırıldı.

-Uludağ'da 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç'ın

-Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı'ya 19 yıl iki ay hapis cezası verdi.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

MHP lideri Bahçeli ziyaret etmişti
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümlü Alaattin Çakıcı'yı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti. Buluşmayı, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın sosyal medya hesabından "Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Sayın Devlet Bahçeli, rahatsızlanan Alaattin Çakıcı'yı tedavi gördüğü Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'nde ziyaret ediyor" diye yayınlamıştı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?