Ali Şeker kıraathaneleri meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker Türkiye genelinde sayısı 100 bini aşan kahvehane ve kıraathane esnafının ve çalışanlarının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Gündem 13.08.2020, 12:50 13.08.2020, 14:44 Burak Zihni

CHP’li Şeker “destek verilmezse kahvehaneler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak” dedi. Ülkemizin hemen her semtinde faaliyet gösteren, çalışanları ve aileleriyle birlikte tahminen bir milyon insanımızın geçim kaynağı olan kahvehaneler ve kıraathanelerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.


Önergede, Covid-19 salgınının yayılmasına karşı alınan önlemler kapsamında, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 17 Mart 2020 tarihinde hizmete kapatılan ve normalleşme süreci ile birlikte 1 Haziran 2020 tarihinde tekrar hizmete açılan kahvehanelerin, ana etkinliklerinden biri olan oyunların oynatılmasına İçişleri Bakanlığı tarafından kısıtlama getirildiğini hatırlatan CHP’li Şeker: “Eğlence sektörü içerisinde yer alan ve oyun oynatılarak kazanç sağlayan bu işletmelerin gelirleri ciddi oranda azalmıştır. Gerekli tedbirler alınmaz ve destekler sunulmaz ise, ülke genelinde sayısı 100 bini aşan kahvehane esnafı, aileleri ve çalışanları ile birlikte tahminen bir milyon vatandaş bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmeye devam edecektir. TÜİK verilerine göre güncel işsizlik oranının da yüzde 12,9 olduğu düşünüldüğünde, diğer meslek gruplarına olduğu gibi, kahvehane ve kıraathane esnafını da destekleyecek düzenlemelerin hayata geçirilmesi gereklidir” dedi. DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?