Antalya'da 6-7 metre büyüklüğünde buz kütlesi oluştu

Antalya'nın Alanya ilçesinin Kuşyuvası bölgesinde oluştuğu görülen dev buz kütlesinin 6-7 metreyi bulduğu tahmin ediliyor.

Gündem 25.02.2021, 09:13 28.02.2021, 10:31
Antalya'da 6-7 metre büyüklüğünde buz kütlesi oluştu

Antalya'nın Alanya şehrinde Kuşyuvası olarak da bilinen bölgede koronavirüs salgınına rağmen turist aktiviteleri bir yandan devam ederken bir turist grubu devasa buz kütleleriyle karşılaştı.

Alanya'da doğa turizmine yönelik faaliyetleriyle tanınan Fam Tour Alanya Trek firması, önceki gün aralarında Polonya, Rusya, Ukrayna ve yerli turistlerin de bulunduğu grupla ilçenin uçurumlarıyla meşhur Kuşyuvası bölgesine doğa yürüyüşü düzenledi. Turist grubu, karla kaplı bölgede şaşırtıcı bir manzarayla karşılaştı. Devasa buz kütleleri oluştuğunu gören turistler, bol bol fotoğraf çektirdi.

"İlk defa bu sene böyle bir manzara gördüm"

Firma sahibi Halil Tokgöz ise oluşan buz kütleleri ile ilgili şunları söyledi: “Bu bölge, Alanya merkeze 45 kilometre civarında, dağlık bölgede, Alanya- Ermenek yolu üzerinde. Eskiden Türkiye'nin en tehlikeli yollarından biriydi ve tüneller yapıldı. Kuzeye bakan Kuşyuvası, uçurumlarıyla çok tehlikeli bir nokta. Eskiden çok kazanın yaşandığı bu bölgede akan sular biraz yön değiştirmiş ve kayalıklardan akıyor. Muhteşem bir şey, bayağı da büyük buz tutmuş. 6- 7 metre uzunluklarda, kalıp şeklinde komple buzla kaplı. Sarkıtlar da çok güzel. Yıllardır bu bölgeye geliyorum, ilk defa bu sene böyle bir manzara gördüm. Çok soğuk, muhtemelen ondan oluştu. Bu bölgede Gökbel, Çökele, Erikderesi, Tokar, Sapadere gibi yaylalara yürüyüşler yapıyoruz ve çok sayıda kervan yolları bulunuyor."

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?