Asgari ücret 2 bin lira olmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü Belediyesi'nin Gürpınar'daki Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi'nde kadınlarla bir araya geldi. Kadınların kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, halkın ekonomik açıdan sıkıntılar içinde olduğunu söyleyerek, “Asgari ücret en az 2 bin lira olmalıdır” dedi.

Gündem 24.11.2017, 07:49 Burak ZİHNİ
Asgari ücret 2 bin lira olmalı

Beylikdüzü Gürpınar'daki Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi'ni ziyaret eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kadınların sorunlarını dinleyerek gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat'ın da Kılıçdaroğlu'na eşlik ettiği ziyarette Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ve çok sayıda isim katıldı. Kadınların toplumsal yaşamdaki yerinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Beylikdüzü'ndeki kadınlarımızın yaşam alanlarının zenginliğini görmek beni çok sevindirdi” diye konuştu.

Neden Zübeyde Ana?
Kılıçdaroğlu'na sözü vermeden önce ilçe sakinlerini selamlayan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Zübeyde Ana Yaşam Merkezi'nin isim hikayesini anlattı. “Neden Zübeyde Hanım Yaşam Merkezi değil de, Zübeyde Ana ismini koydunuz?” şeklinde sorulara maruz kaldıklarını anlatan İmamoğlu, “Zübeyde Ana dedik çünkü; burasının annelerin saf ve temiz duygularıyla yaşamasını istiyoruz. Tıpkı Zübeyde Ana gibi nice annelerimiz olsun diyoruz, bir anne dünyayı değiştirir diyoruz” dedi. İmamoğlu ayrıca söz konusu merkezde 40'a yakın derslik olduğunu, yaşlı ve kadınlar için ayrı ayrı spor merkezlerinin olduğunu da belirterek; “İlçemizdeki tüm kadınları buraya bekliyoruz” diye konuştu.

Ha Beylikdüzü ha Avrupa
Beylikdüzü'nde yaşamayı Avrupa'da yaşamaya benzeten bir kadına yanıt veren CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Aynı hak Sultanbeyli'de yaşayan kardeşlerimizin de hakkı. Esenler'de yaşayan kardeşlerimizin de hakkı. Size sözüm söz, 2019'de İstanbul Büyükşehir'i alacağız. İstanbul'u bir dünya markası yapacağız” diye konuştu. Hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla yaşam tarzıyla uğraşmayacaklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Kadına toplumda gerekli değeri ve önemi vererek, İstanbul'u bir dünya merkezi haline getireceğiz” dedi.

Herkesin işi aşı olsun
Kendisi için normal bir hayatın artık bittiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Evi de arada bir ziyaret ediyorum. Hanımla arada bir de konuşuyoruz. O da çalışıyor. Ben de çalışıyorum. O da aynı dertleri taşıyor. Ben de aynı dertleri taşıyorum. Sizin dertleriniz gibi. Benim şahsi hiçbir derdim yok. Çok şükür çocuklar büyüdü. Elleri ekmek tutuyor. Oğlan da askerden gelecek inşallah, onun da eli ekmek tutarsa bizim derdimiz yok. Parayla, pulla benim ilişkim de yok. Benim tek ilgim var. Bu ülkede hiç bir çocuk yatağa aç girmesin. Herkesin işi olsun, herkesin aşı olsun. Benim isteğim bu” şeklinde konuştu.

Kıyameti kopardılar
Asgari ücret net 1500 lira olsun önerisinin çok tartışıldığını hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kıyameti kopardılar. 'Parayı nereden bulacaksın' diye. Ben parayı bulacağım arkadaş sana niye dert ? Sen yap 1500. Yapamadılar. Ama bugün bizim bütün belediyelerimizde asgari ücret en az net 1500 liradır. Bir belediye bunu yapıyor da, Türkiye Cumhuriyeti niye yapamasın ?Önümüzdeki 2018'de asgari ücreti net, 2000 lira olması lazım" ifadesini kullandı.


Kılıçdaroğlu’na sevgi seli
Salonda bulunan bir kadın emekli öğretmen CHP'nin ne zaman iktidar olacağını sorduktan sonra, CHP Genel Başkanını kürsüye çıkarak yanaklarından öptü. CHP'nin birlikte çalışmaları halinde iktidar olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, " O bakımdan görev anneler, size düşüyor. Çocuğunuz işsizse 2019'da sandığa gideceksiniz. Geliriniz yeteri kadar yoksa, 2019'da sandığa gideceksiniz. 'Güzel bir kentte yaşamak istiyorum', 'Sokaklarında, caddelerinde huzur içinde gezmek istiyorum' diyorsanız 2019'da sandığa gideceksiniz. Faiz belasından ne zaman kurtulacağız diyorsanız, 2019'da sandığa gideceksiniz. Ne yapacağız ?Oyumuzun artık rengini değiştireceğiz. Artık kim işsizi, ev kadının düşünüyorsa, onun mutfağını, tenceresini düşünüyorsa, kadına şiddetin engellenmesini istiyorsa, bunun tek adresi var. O adres CHP'dir. Ne zaman iktidar olacağız ? Birlikte çalışarak, 2019'da İstanbul dahil, Mersin dahil. Adana dahil. Balıkesir dahil. Bursa dahil. Büyükşehirleri de alacağız. Hiç endişem yok" diye konuştu.

Hırsızlık milli meselemiz olamaz
Ambarlı'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk , hırsızlık, dünyanın hiçbir ülkesinde milli mesele olarak görülemez” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ambarlı Limanı'nda taşımacılık sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na toplantı sonunda Başbakan Binali Yıldırım'ın Rıza Sarraf davasıyla ilgili değerlendirmeleri soruldu. "Ne olursa olsun o dava görüşülmeden, davanın ayrıntıları ortaya çıkmadan, bugünden yorum yapmak asla doğru değildir" diyen Kılıçdaroğlu, "Sayın Binali Yıldırım'ın da yorum yapması doğru değildir. Orada bir yargılama var. Yani rüşvet veren, yolsuzluk yapan, vergi ödememek için her türlü yola başvuran bir adam yargılanıyor. Dolayısıyla bunu bir Türkiye meselesi haline getirmek, bir milli mesele haline getirmek doğru değil. Yolsuzluk, hırsızlık, dünyanın hiçbir ülkesinde milli mesele olarak görülemez" diye konuştu.

Irak'ın bütünlüğünden yanayız
Suriye konusunda Soçi'de yapılan liderler zirvesiyle yıllar önce önerdikleri noktaya gelindiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Biz Suriye'deki sorunların çözülmesini biz öteden beri istiyoruz. Biz 2013 yılında Türkiye'de uluslararası bir Suriye konferansı düzenlenmesini istedik. 'Rusya'yı çağırın', 'Amerika'yı çağırın', 'AB'yi çağırın', 'Arap Ligini çağırın ve Suriye'nin taraflarını çağırın, Türkiye bu soruna çözüm bulsun' dedik. Ama ellerinin tersiyle ittiler. Şimdi bizim istediğimiz noktaya geldiler. Suriye'nin sorununu çözmek istiyorlar. Çözülürse son derece mutlu oluruz. Suriye'nin bütünlüğünden, Irak'ın bütünlüğünden yanayız. Türkiye'nin bütün komşularıyla barış içerisinde yaşamasını isteriz. Ve bunun için üzerimize ne düşüyorsa her türlü desteği vermeye hazırız" ifadesini kullandı.

Gerçekten vergi ödeyenler burada
Ambarlı Limanı'ndaki buluşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "İhracatımız açısından çok önemli bir bölgeyi gezdik. Çalışanlar üretenler burada. Hem sorunları dinledik, hem yaptıkları çalışmaları dinleme fırsatımız oldu. Gerçek ihracatçılar burada. Gerçek vergi ödeyenler de burada. Türkiye'nin kalkınmasına büyük ölçüde katkı verenler de burada. Dış ticaret açığımızın azalmasını sağlayanlar da burada, gerçekleştirenler de burada." 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?