Ayhan Bilgen parti mi kuruyor?

Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, 'yeni parti kuracak' iddialarına cevap verdi. Siyasette bir tıkanmanın olduğunu belirten Bilgen, "Bana güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacağım." dedi.

Gündem 27.01.2021, 15:00
Ayhan Bilgen parti mi kuruyor?

Kobani soruşturması kapsamında tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in yeni parti kuracağı gündeme getirilmişti. Bilgen, yaptığı son açıklamada, "Herkesi sabra davet ediyorum. Bana güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacağım. Ama her doğum sancılı olur." ifadelerine yer verdi. 

Sputnik’e açıklamalarda bulunan Ayhan Bilgen, siyasette “bir tıkanma” olduğunu savunarak geçmişte buna yönelik çeşitli görüşmeler yaptığını doğruladı.

Bilgen, “İnsan ve Özgürlük Partisi dahil birçok çevreyle siyasetteki tıkanmayı aşmanın arayışı üzerine görüşmeler yapmıştım. Bunlar bireysel kariyer kaygısıyla değil, toplumsal çözüm çabalarıdır” dedi.

Daha önce kamuoyuna yaptığı açıklamada, "HDP tersine Türkiyelileşme yaşıyor" görüşünü savunan Bilgen, bu eleştirilerinin nedenini ise şöyle açıkladı: “HDP’ye yönelik eleştirilerin büyük kısmı, beklentilerin yüksekliğinden kaynaklıdır.”

‘HERKESİ SABRA DAVET EDİYORUM’

HDP’ye katılmadan önce muhafazakâr insan hakları örgütü Mazlum-Der Genel Başkanlığı yapan Bilgen’in eleştirel çıkışları sonrası en çok merak edilense yeni bir partinin kuruluşunda yer alıp almayacağı. Bilgen’in bu yöndeki soruya verdiği yanıt, “yeni bir oluşum” sinyali de barındırıyor:

“Ben halka, değerlerine ve ülkeye zarar verecek hiçbir tavrın içinde olmam. Herkesi sabra davet ediyorum. Bana güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacağım. Ama her doğum sancılı olur.”

​Bilgen geçen yıl Ekim ayında tutuklandıktan sonra belediye başkanlığından istifa etmiş ve partisi Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Bilgen’in 18 Ocak’ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da yeni parti kuruluşu sinyali olarak değerlendirilmişti.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?