Bakan Adil Karaismailoğlu: 'Uydumuz Türksat 5A, mayıs ayında yörüngeye ulaşacak'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ocak ayı başında başarı ile fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun devam yörünge yolculuğuna ilişkin, "Ekvator'dan 35 bin 160 kilometre uzaklığa ulaşan Türksat 5A, yolculuğunun 4'te 3'ünü tamamladı. Uydumuz, mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacaktır" dedi.

Gündem 07.04.2021, 12:17
Bakan Adil Karaismailoğlu: 'Uydumuz Türksat 5A, mayıs ayında yörüngeye ulaşacak'

Türksat Genel Müdürlüğü'nde, uzay çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, bakanlık olarak yük, insan ve data ulaştırmada her geçen gün iddiayı artırdıklarını, Türkiye'nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiğini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, 'Yeni ve yerli haberleşme uyduların üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin birlikte yürütülüyor' diyerek, "Türkiye, artık uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası bir oyuncu olma yolundadır. Yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek zamanın gereği olan yenilikleri vatandaşlarımıza dünya ile eş zamanlı olarak sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

'Uydumuz, mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacaktır'

Ocak ayının başında başarı ile fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, "Ekvator'dan 35 bin 160 kilometre uzaklığa ulaşan Türksat 5A, yolculuğunun 4'te 3'ünü tamamladı. Uydumuz, mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacaktır. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde Türkiye ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacaktır. Uydumuz, televizyon yayıncılığı ile birlikte veri haberleşme hizmetinde, ülkemizi dünyada 'Ku Band' kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacaktır. Elektrik itki sistemi ile çok daha kaliteli TV yayıncılık ve haberleşme hizmeti verecek olan Türksat 5A, 30 yıl süre ile bu görevini yerine getirecektir" diye konuştu.

5B bu yıl uzaya fırlatılıyor, 6A üretim ve entegrasyon süreci devam ediyor

Bakan Karaismailoğlu, üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4'üncü çeyreğinde uzaya fırlatacaklarını belirterek, "42 derece doğu yörüngesine göndereceğimiz Türksat 5B'nin önde gelen özelliklerinden birisi de Ka-Bant veri haberleşme kapasitemizi 15 kat daha artıracak olmasıdır. Bu özelliği ile Türksat 5B haberleşme uydumuz, kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti verecektir. Bu şekilde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanacaktır. Türksat 5B ile Orta Doğu'nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri kapsama alanında yer alacaktır" dedi. Türksat 6A yerli haberleşme uydusunun da üretim ve entegrasyon süreçlerinin yoğun şekilde devam ettiğini duyuran Bakan Karaismailoğlu, "Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'Günlük giriş ortalaması 6 milyonu aşmaktadır'

Açıklamasına Türksat tarafından koordine edilen e-Devlet Kapısı'nın 54 milyon kullanıcıya ulaştığını söyleyerek devam eden Bakan Karaismailoğlu, "778 kurum ve kuruluşa ait 5 bin 700'ü aşkın hizmet, tek çatı altında verilmektedir. Dakikada ortalama 4 bin kişinin giriş yaptığı e-Devlet Kapısının günlük giriş ortalaması 6 milyonu aşmaktadır. Türksat A.Ş.'nin faaliyetleri bunlarla da bitmiyor; uydu işletmeciliği ile birlikte olağanüstü durumlarda uydu hizmetlerinin yedeklik merkezlerini geliştiriyor. Türksat'a ait uydu kontrol ve yer istasyonları, frekans gözlem, TV uplink, teleport ve Ka-Bant uydu sistemleri faaliyetlerinin yürütülmesi için de Gölbaşı yerleşkesinden farklı bir noktada yedeklik sistemi kurulması sürdürülüyor" dedi.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?