Bakan Akar: 'Kandil'e yapılan hava harekatında PKK'lı 25 terörist etkisiz hale getirildi'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Romanya'ya yaptığı resmi ziyaret sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, Hakurk ve Kandil'e yapılan hava harekatı sonucu PKK'lı 25 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Gündem 09.03.2021, 21:10 09.03.2021, 21:13
Bakan Akar: 'Kandil'e yapılan hava harekatında PKK'lı 25 terörist etkisiz hale getirildi'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Romanya'daki resmi temasları kapsamı sonrası açıklamalarda bulundu. Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelesinin kararlılıkla sürdüğüne dikkat çekerek, "Başta FETÖ, PKK/YPG, DEAŞ olmak üzere ülkemizin ve asil milletimizin güvenliğine yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerine karşı yapılan operasyonların artan bir şiddet ve tempoda, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar süreceğini söyleyen Akar, "En son teröristi etkisiz hale getirerek asil milletimizi terör belasından kurtaracağız. Bu konuda son derece azimli ve kararlıyız. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu çerçevede en son Hakurk ve Kandil'e yapılan hava harekatında biri sözde lider kadrosundan olmak üzere 25 terörist etkisiz hale getirildi. Terör örgütü PKK'nın Kandil dahil hiçbir yerde kendini rahat hissedemeyeceğini söylemiştik. Teröristlerin kaçacak yeri kalmadı. Ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, 83 milyon halkımızı terör belasından kurtarmakta kararlıyız" diye konuştu.

'Görüşmeler son derece faydalı geçti'

Bakan Akar, Romanya'ya yaptığı ziyaretle ilgili olarak, 'değerli dostum' dediği Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ionel Ciuca'nın gösterdiği samimi misafirperverliğe teşekkür ederek, şu açıklamalarda bulundu:

"Romanya bizim önemli ortaklarımızdan biri. Hem iki ülke olarak hem de NATO çerçevesinde birçok ortak faaliyette bulunuyoruz. Görüşmeler son derece faydalı, yapıcı geçti. Askeri eğitim ve iş birliği konularında önümüzdeki günlerde atmayı planladığımız adımları da görüşme fırsatı bulduk. Bunları teferruatlı şekilde ele aldık. Bir yandan savunma ve güvenlik konularını diğer yandan da savunma sanayiinde iş birliği konularında neler yapılabileceğini karşılık olarak değerlendirdik. Görüşmeler sonucunda bazı adımları atmaya karar verdik. Bu yıl yapılacak askeri diyalog toplantılarını da Koronavirüs salgını tedbirleri dahilinde Türkiye'de yapmayı planladık. Önümüzdeki günlerde bunun kesin tarihi ve uygulama şeklini belirleyeceğiz."

Türkiye ve Romanya arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik kararlılığı vurgulayan Akar, "Karadeniz'in bir barış denizi olarak kalması için yapılabileceklere ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Karadeniz'de barış ve istikrarı muhafaza etmenin önemli olduğunu da bir kez daha dile getirdik" diye konuştu.

Bakan Akar, askeri eğitim ve tatbikatlar konusunda yapılan planları da değerlendirdiklerini söyleyerek,  "Önümüzdeki günlerde bu faaliyetlerin daha etkin şekilde yürütülmesi için de kararlılığımızı bir defa daha ifade ettik" ifadelerini kullandı.

'FETÖ ile mücadele'

Akar, Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF) sorumluluğunun bu sene Türkiye'de olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"Romanya'nın da bununla ilgili katkılarından dolayı değerli arkadaşım Bakan Ciuca'ya bir kere daha teşekkür etme fırsatı buldum. Ayrıca burada çok uluslu tümen ve kolordunun yapılanma safhası devam ediyor. Buradaki çalışmalar yoğun şekilde sürüyor. Biz de personel olarak buraya gerekli katkıları sağlıyoruz. Daha önceki çalışmalarımızdan elde ettiğimiz bilgi ve tecrübeyi buradaki arkadaşlarımıza aktarmaya devam ediyoruz. Bu karargahta görevli olan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile bir araya gelerek onlarla görüşme fırsatı da bulduk."

FETÖ ile mücadelede iş birliğini vurgulayan Akar, "Değerli arkadaşım Bakan Ciuca'ya Romanya'da bulunan FETÖ üyeleri ile ilgili taleplerimizi kendilerine ifade ettik. Kendisi de bu konuda ilgili bakanlık ve kişilerle görüşme yapacağını ve konuyu takip edeceğini belirtti" diye konuştu.

Romanya'da gösterilen ev sahipliğine bir kez daha değinen Akar, sözlerinin sonunda Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ionel Ciuca'ya hem bunun için hem de Birinci Dünya Savaşı yıllarında Romanya'da şehit düşen Türk askerlerinin yer aldığı şehitliğin bakımına gösterdikleri yakın ilgiden dolayı da teşekkürlerini iletti.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138