Bakan Akar'dan ABD'ye çağrı: 'Terör örgütü YPG yerine 70 yıldır NATO üyesi olan Türkiye ile iş birliği yapın'

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, Atatürk Kültür Sitesi'nde düzenlenen 18 Mart şehitleri anma töreninde açıklamalarda bulundu. Bakan Akar açıklamasında ABD'ye, terör örgütü YPG yerine 70 yıldır NATO üyesi olan Türkiye ile iş birliği yapma çağrısında bulundu.

Gündem 18.03.2021, 22:11 18.03.2021, 22:53
Bakan Akar'dan ABD'ye çağrı: 'Terör örgütü YPG yerine 70 yıldır NATO üyesi olan Türkiye ile iş birliği yapın'

MSB tarafından Bakanlık Karargahı'ndaki Atatürk Kültür Sitesi'nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106'ncı yıl dönümü nedeniyle düzenlenen şehitleri anma programında Bakan Hulusi Akar, açıklamalarda bulundu. Konuşmasına şehitleri rahmet ve minnetle yad ederek başlayan Bakan Akar, "Bir asır önce Çanakkale'de 7 düvele karşı verilen mücadele ruhu dün olduğu gibi bugün de var oluş şartımızdır. Asil milletimizin bağrında Çanakkale ruhunun hala yaşadığını da tüm cümle alem bilmelidir" dedi.

'Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekteyiz'

Açıklamasının devamında Türkiye'ye yakın bölgelerde siyasi ve askeri açıdan kritik gelişmelerin yaşandığını söyleyen Bakan Akar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası ilişkilerde bir özne haline gelen, etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen ülkemiz bu süreçte gelişmeleri yakından takip etmekte kendi inisiyatiflerini hayata geçirmek suretiyle gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Kore Harbi ve Kıbrıs Barış Harekatı dahil en kapsamlı ve en yoğun mücadeleyi verdiğimiz bu dönemde karada, denizde ve havada ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak için başta FETÖ, PKK, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı 'ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışıyla azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekteyiz. Teröristlerin yurt içinde ve yurt dışında kaçacak, hareket edecek yerleri kalmamıştır. En güvenli olarak gördükleri yerlerde bile inlerini başlarına yıktık, bundan sonra da yıkmaya devam edeceğiz. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda taarruzi bir anlayışla devam edecektir" ifadelerini kullandı.

ABD'ye Türkiye ile iş birliği yapma çağrısı

Konuşmasına ABD'ye iş birliği çağrısında bulunan Bakan Akar, PKK'nın YPG ile eşit olduğunu belirterek, "Bunların birbirinden farkı yoktur. Adları değişse de bunların hepsi teröristtir. DEAŞ'la gerçek anlamda mücadeleyi, göğüs göğüse çarpışan TSK yapmış ve 3 bin 700 DEAŞ'lıyı Suriye'nin kuzeyinde etkisiz hale getirmiştir. Dolayısıyla ABD'nin bir terör örgütü olan YPG ile iş birliği yapmak yerine yaklaşık 70 yıldır NATO üyesi ve müttefiki olan Türkiye ile iş birliği yapması gerekir. Biz buna hazırız, doğru olan da budur" dedi.

'Yunanistan'ın tahrikleriyle karşı karşıyayız'

Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta yaşanan gelişmelere de değinen Bakan Akar, sorunların diyalog yoluyla çözümü için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, tüm yapıcı yaklaşımlarına rağmen Yunanistan'ın ağır tahrikleriyle karşıya olduklarını belirtti. Bakan Akar, Yunanistan'ın tahrik maksadıyla yaptığı tatbikatlar, anlaşmalara aykırı şekilde adaları silahlandırması, bu adaları yabancı savaş gemilerine açması uluslararası hukuka aykırı kıta sahanlığı iddiası, Ege'de ve Doğu Akdeniz'de akla mantığa sığmayan talepleri tabi olarak gerginliği artırmaktadır. Bu tahrik edici eylemler ve tahrik dili asla kabul edilemez. Böyle bir üslup, sorunların çözümüne hiçbir şekilde katkı sağlayamaz. Bunlarla bir yere varılmasının mümkün olmadığını herkes bilmelidir." diye konuştu.

Konuşmasının devamında 'Yunanistan'ın önü ve arkası olmayan bir silahlanma tutkusu var' diyen Akar, "Ancak bunun matematikten uzak, ham bir hayal ve beyhude bir gayret olduğu ve en büyük zararının da Yunan halkına olacağı görülmeli, bilinmelidir. En doğru ve kolay çözüm hakkımıza, hukukumuza riayet edilmesi ve iyi komşuluk ilişkileriyle mümkün olacağı da artık anlaşılmalıdır. Ayrıca Yunanistan, Türkiye ile olan problemlerini Türkiye- AB ve Türkiye- ABD problemi haline getirmeye çabalamaktadır. Bu tutum ne hukuki, ne ahlakidir. Sorunların çözümüne de katkı sağlamayacaktır" dedi ve ekledi:

"Yunan komşuların yayılmacı anlayışına son vermesi en doğru yoldur. Yunanistan'ın yanı sıra Mısır dahil tüm bölge ülkeleriyle iyi komşuluk ilişkisi içinde olmak istiyoruz. Bölgesel barış ve istikrar için de tüm komşularımızdan bu yaklaşımı bekliyoruz. Açıkça ifade ediyoruz ki kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yoktur. Ancak Kıbrıs dahil mavi vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Şehit oluruz, gazi oluruz ama haklarımızdan asla vazgeçmeyiz, hiçbir oldubittiye de müsaade etmeyiz."

FETÖ ile mücadele

Açıklamasında FETÖ ile mücadeleden de bahseden Bakan Hulusi Akar, "15 Temmuz'dan itibaren TSK'dan 21 bin 187 kişinin ihraç edildi. Yeni bilgi ve belgeler ışığında gerekli işlemlerin yapılmaya da devam ediyor. FETÖ'den temizlendikçe güçlendiğimizin en açık göstergesi art arda gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlar ve sayısı giderek artan büyük tatbikatlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şanlı üniformasını hiçbir hainin taşımasına asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

'Devletimizin ve milletimizin vefası sayesinde kendimizi yalnız hissetmiyoruz'

Programda Merasim Sokak saldırısında şehit düşen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ertan Akgül'ün eşi Gülser Akgül de konuşma yaptı. Konuşmasında bir şehit eşi olarak konuşma yapmaktan ve orada bulunmaktan onur duyduğunu söyleyen Akgül, "Bugün yüce Türk milletinin bekası ve mukaddes Türk vatanının bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını bir an bile tereddüt etmeden feda edip, şahadet şerbeti içen aziz şehitlerimizi anmak için bir araya geldik" diye konuştu.

Eşinin, aziz milletin huzurunu bozmak isteyen terör örgütü tarafından hain bir saldırı neticesinde 27 silah arkadaşıyla birlikte şehit edildiğini söyleyen Akgül, "Yokluğuna hiçbir zaman alışamasam da kalbim onun özlemiyle tutuşsa da onun ve tüm şehitlerimizin Allah katındaki ulaştıkları makamları düşündükçe, içimi kaplayan huzur ve taşıdığım gurur beni ayakta tutmaktadır. Milletimiz şehitlerin özverilerini hiçbir zaman unutmayacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin maddi ve manevi desteğini her zaman yanımızda hissediyoruz. Devletimizin ve milletimizin bu vefası sayesinde kendimizi yalnız hissetmiyoruz" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138