Bakan Soylu'dan denetim açıklaması: 'Rehavete kapılmamak zorundayız'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kademeli normalleşme döneminde kuralların ihlalinin tespit edilmesinde teknolojiden yararlanılacağını belirterek, rehavete kapılmama çağrısında bulundu.

Gündem 03.03.2021, 22:03 04.03.2021, 00:25
Bakan Soylu'dan denetim açıklaması: 'Rehavete kapılmamak zorundayız'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) telekonferans yöntemiyle 81 ilin valisiyle görüştü. Toplantıda, İçişleri Bakan yardımcıları İsmail Çataklı, Muhterem İnce ve Mehmet Ersoy, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir de yer aldı. 

Toplantıda bu hafta başlatılan kademeli normalleşme dönemine de değinen Bakan Soylu, toplantının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2 gün önce açıkladığı yeni dönemle ilgili adımları ve alınacak tedbirleri gözden geçirmek üzere gerçekleştiğini bildirdi. Daha önce tecrübe etmedikleri bir afet türüyle yaklaşık 1 yıldır mücadele halinde olduklarını söyleyen Soylu, salgın nedeniyle hem can kayıplarının yaşandığına hem de ülke olarak ciddi maliyetle karşı karşıya kalındığını belirtti.

Soylu, 1 yıl içinde 28 bin 706 vatandaşın koronavirüsten hayatını kaybettiğini anımsatarak, "Dolayısıyla başka ülkelere kıyasla istatistiki olarak bir başarımız olduğu doğrudur. Süreci iyi yönettiğimiz, iyi dayandığımız doğrudur. Ancak karşımızda canımızı acıtan ve acilen makul seviyelere indirmemiz gereken bir mesele olduğu da hepimizin bildiği bir gerçektir" ifadelerini kullandı.

Koronavirüsle mücadelede 'Kontrollü Normalleşme' dönemine girildiğini hatırlatan Soylu, İllere Göre Risk Durumu Haritası'nın da kamuoyuyla paylaşıldığını belirtti.

'Haritanın her yerini mavi yapma yükümlülüğümüz var'

Toplantıdaki konuşmasında Bakan Soylu, şu açıklamalarda bulundu: "Bizim bu haritanın her yerini mavi yapma yükümlülüğümüz var. Mevcut mavileri de koruma yükümlülüğümüz var. Çünkü sürecin başından beri her ilin vaka durumunun sürekli değiştiğini defalarca gördük. Hatırlayın, salgın başladığında herkes, güvenli yer diye Karadeniz'e gidiyordu. Oysa şimdiki durum malum. Dolayısıyla hiçbir yerde rehavete kapılmamak durumundayız. Bu yeni döneme, ülke genelinde 'Kontrollü Normalleşme' adını verdik. İçişleri Bakanlığı açısından da bu yeni dönemde, 'Dinamik Denetim Modeli' olarak adlandırdığımız yoğunlaştırılmış denetimler için adımlar atacağız. Rehberliği esas alan yoğun bir alan yönetimi, görünürlük ve ısrar, yarından itibaren yeni karakterimiz olacak."

Kontrollü normalleşme kapsamında rehavete kapılmamanın gerekliliğine dikkat çeken Soylu, bakan yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, vali, kaymakam, il emniyet müdürü ve il jandarma komutanlarının yarın sahada olacaklarını açıkladı. Medya görünürlüğünü ve toplumsal farkındalığı olabildiğince artırmak istediklerini de ifade eden Soylu, salgın denetimleri açısından bir hareketlilik ortaya koymanın gerekliliğini vurguladı.

'Uygulama denetime yerelde güç katacak'

Vali ve kaymakamları istisnasız her gün, yarından itibaren başlayacak denetimlerde görmek istediklerini söyleyen Bakan Soylu, "Bizim denetimlerimiz, rehberlik esasıyla yapılacak denetimlerdir. Ama yaptığımız rehberliği ve uyarıyı suistimal edecekler çıkacaktır, ısrarla kuralları uygulamak istemeyenler çıkacaktır. Bu konuda yapılması gereken de kanunun verdiği yetkiler çerçevesinde işlemleri gerçekleştirmektir. Bunu gerçekleştirmekle sorumluyuz" dedi.

Bakan Soylu, denetim işini sadece polis ve jandarmaya bırakmayıp belediye zabıta personeli ve il özel idareleri personelinden oluşan ekiplerin sürece dahil edileceğini ve meslek odalarından da bu konuda istifade edileceğini aktararak, uygulamanın denetime yerelde güç katacağını belirtti.

Bir denetim seferberliği başlattıklarını belirten Soylu, "Bu denetimlerde teknolojiyi yoğun olarak kullanmaya gayret gösterelim. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi kameralarından da bu anlamda istifade ederek, kural ihlallerini tespitte bu teknolojiyi kullanmaya gayret edelim" şeklinde konuştu.

Bakan Soylu'nun konuşmasının ardından İller İdaresi Genel Müdürü Kürşat Kırbıyık sunum yaptı.

DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?