Barış Akademisyeni Lütfiye Bozdağ'a beraat

Barış Akademisyenlerinin "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildirisine imza attığı için Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hakim karşısına çıkarılan Barış Akademisyeni Lütfiye Bozdağ bugün görülen duruşmada beraat etti.

Gündem 18.06.2020, 15:12 Gazete Damga
Barış Akademisyeni Lütfiye Bozdağ'a beraat

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine yönelik bazı davalar Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz 2019’da aldığı bozma kararına rağmen devam ediyor. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi de verdiği ağır mahkumiyetleri istinafın bozmasından sonra AYM kararını izleyip dosyaları kapatması gerekirken yeniden duruşma günü verdi. Bu durumda olanlardan biri de Barış Akademisyeni Lütfiye Bozdağ. Bozdağ, bugün hakim karşısına çıktı.

Sadece bir gazeteci ile 3 izleyicinin salona alındığı duruşmaya, Lütfiye Bozdağ ve avukatı Meriç Eyüboğlu katıldı. Mahkeme Başkanı, duruşma başlar başlamaz, “Bozma kararına ne diyorsunuz” diye sorunca Bozdağ, “Olumlu buluyorum, beraatımı talep ediyorum” yanıtını verdi. Avukat Eyüboğlu da, “AYM kararının üzerinden 11 ay geçti. Duruşma günü vermek yerine derhal bozma kararı vermeniz gerekirdi. Bu, davanın sürüncemede kalmasına, mağduriyetin artmasına neden olmaktadır. Adil yargılanma hakkının ihlalidir, hak ihlali devam etmesin” dedi.

Verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, AYM kararını da dikkate alarak Lütfiye Bozdağ’ın beraatine karar verdi.

‘BU DAVAYI DEVAM ETTİRMEK SUÇTUR’

Dava öncesi adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Avukat Meriç Eyüboğlu, Anayasa Mahkemesinin, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atmanın suç olmadığını, bir hak kullanımı olduğunu söylemesinin üzerinden geçen 11 aya rağmen hâlâ bitmeyen bir dava süreci yaşadıklarını belirtti. Eyüboğlu, “Bugün Lütfiye Hoca, temmuzun ilk haftasında Gençay Gürsoy ve Şebnem Korur Fincancı hocalar yine 37. Ağır Ceza Mahkemesi önüne çıkacaklar. Anayasa Mahkemesi, ‘bu hak kullanımıdır’ dedikten sonra yargılanan onlarca imzacı akademisyenle ilgili beraat kararı verildikten sonra ve bu kararlar kesinleştikten sonra hâlâ yargılanan akademisyenlerin olması hukuka aykırıdır. Bu, adil yargılanma hakkının ihlal edilmesidir, açıkça suçtur” ifadelerini kullandı.

Lütfiye Bozdağ ise, “Korona virüsünü başka kişilere bulaştırma riski taşıdığı gerekçesiyle kamu sağlığı gözetilerek alınan tedbirler kapsamında, anayasal hak olan demokrasi yürüyüşüne bile izin vermeyen valiliklere rağmen 37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, ısrarla barış akademisyenlerini duruşmaya çağırmaktadır. Adaletin ayaklar altında çiğnendiği bu dönemde buraya gelip adalet ve barış talebimizi yineliyoruz. Bugün Çağlayan adalet harabesi önünde bir kez daha sözümüzü söylüyoruz, barış talebi yargılanamaz” dedi.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi, Temmuz 2019’da, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladığı için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılan barış akademisyenlerinin, ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti. AYM’nin verdiği bu karar sonrası kesinleşen cezalar için yeniden yargılama yolu açıldı, istinaf aşamasında olan davalar için bozma kararı, devam eden davalar için de beraat kararları verildi. Neredeyse bütün mahkemeler dosya üzerinden beraat kararı verirken 37. Ağır Ceza Mahkemesi ise bu kapsamda yargılanan Lütfiye Bozdağ, Şebnem Korur Fincancı ve Gençay Gürsoy için duruşma günü verdi. EVRENSEL


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?