Bayram temizliği/ Bilgi kirliliği

Bayram temizliği/ Bilgi kirliliği
AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan gerek seçmen, gerek belediye, gerekse milletvekilliği dağılımında önemli bir yer tutan İstanbul’u, sürpriz bir kararla Bayram Şenocak’a teslim eder etmez…

AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan gerek seçmen, gerek belediye, gerekse milletvekilliği dağılımında önemli bir yer tutan İstanbul’u, sürpriz bir kararla Bayram Şenocak’a teslim eder etmez…
O da, “Acil” koduyla, metropol kentin 39 ilçe başkanını AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na çağırdı.
*
Toplantının ilk etabı yarım saat sürdü. İkinci etabı ise görevde devam edecek 12 ilçe başkanıyla devam ettirdi. İşte, İstanbul’un AK Parti kanadına yönelik bilgi kirliliği de iki etaplı toplantıların ardından başladı…
*
İnternet siteleri, sosyal medya ve gazete manşetlerinde, önce 39 ilçe başkanının toplu istifasının alındığı, sonrasında ise kimi haber mecralarında 25, kimi haberlerde  27 ilçe başkanıyla yola devam edilmeyeceğini, geriye kalan 12 ilçe başkanında herhangi bir sorun görülmediği haber detaylarına yansıdı.
*
Damga Gazetesi’nin o güne dair manşeti ise “Bayram temizliği” oldu. Haberi okuyan İl Başkanı Bayram Şenocak, gazeteci Ali Tarakçı ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, başlıktan rahatsızlık duyduğunu, bunun bir temizlik değil nöbet değişimi olduğunu, değişikliğin ise sadece kendisinden kaynaklanmadığını, genel merkez ile Erdoğan’ın da sürecin içinde rol aldığını söylemiş.
*
Gazete manşetinin “Bayram temizliği” olmasından rahatsızlık duyması bir yana, İl Başkanı Şenocak’ın asıl rahatsızlık duyması gereken mevzu, o güne ve o günden kaynaklı bilgi kirliğiyle alakalı olmalıydı.
*
Zira…
*
Ortada, “Acil” koduyla apar topar İl Başkanlığı’na çağrılan 39 ilçe başkanı vardı, o yüzden de ahalinin kafasında geniş kapsamlı bir revizyona gidileceği şüphesi hakimdi. Yoksa, durup dururken İstanbul teşkilatlarını ayağa kaldırmanın siyaseten bir anlamı filan olmayacaktı.
*
Toplantı bitti…
*
İstifası alınan bir tane ilçe başkanı var mı?
Yok…
*
İstifa eden bir tane ilçe başkanı var mı?
O da yok…
*
Madem devam etmeyeceğiz, o zaman istifa edelim diyen ilçe başkanlarına “İyi olur, verin istifanızı” diyen bir il başkanı var mı?
O, hiç yok…
*
Pek ala…O toplantıda verilen mesaj ne oldu?
Şu; 27 ilçe başkanıyla yola devam edilmeyecek, 12 ilçe başkanın yeri halen banko…
*
Devam edilmeyecek ilçe başkanları arasında üç dönem kuralına takılan ilçe başkanları var ki, bu karar, zaten beklenen ve birkaç hafta içerisinde sahada yansıması olacak bir karardı. O halde AK parti siyasetine ömrünü vermiş bu yerel siyasi aktörleri sanki görevlerinden alınmış havasına sokmanın partiye kazandırdığı fayda neydi? İl Başkanı ya da genel merkez hangi mesajı vermek istedi?
*
Devam edilecek 12 ilçe başkanının kamuoyuna duyurulması, onları, ahalinin gözünde sütten çıkmış ak kaşık konumuna sokarken, diğer ilçe başkanlarını tek sepete doldurup “Devam edilmecekler listesine” dahil etmek, onları şaibeli hale düşürmek hangi aklın eseriydi?
*
Üç dönem kuralına takılanlar hariç, diğerlerinin arasında, belediyeden ihale aldığı için eleştiri oklarına maruz kalan ilçe başkanları vardı, teşkilatı darmadağın ettiğinden dolayı genel merkeze şikayet üstüne şikayet edilen ilçe başkanları vardı, partiyi, bırakın ileriye taşımayı, gerisin geriye götüren ilçe başkanları vardı. Amaç, hepsini “Torba listeye” dahil edip, bu revizyonu tartışmalı sürece taşımadan bir “Nöbet değişikliği” eksenine kaydırmak idiyse, AK Parti’nin bu bağlamda başarılı bir politika izlediğini söylemek mümkün.
*
Ancak…
*
Kimsenin görevden alınmadığı, hiçbirisinin istifasını vermediği, en azından ilçe kongrelerine kadar tamamının koltuklarını koruduğu bir gerçekken, Erdoğan’ın son dakkada il başkanlığına atadığı Bayram Şenocak’ın, 27 ilçe başkanıyla yola devam edilmeyeceğini öyle ya da böyle gündeme düşürmüş olması, tozu, halının altına süpürülen bir ev temizliğini andırıyor.
Yani..
Ev temiz görünüyor ama toz halen evin içinde…Tıpkı, 27 ilçe başkanıyla yola devam  edilmeyip, ilçe kongreleri hazırlıklarının onlara yaptırılması gibi yani…
*
Gazetenin, “Bayram Temizliği” manşetinden rahatsız olan ama icat ettiği “Bilgi kirliliğiyle” siyasetin çanına ot tıkamakta beis görmeyen Şenocak’ın, “Acil” kodlu toplantısının sonucunda atılan manşettir, “Bayram Temizliği…”
*
Attıran da bizatihi kendisidir…

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.