Berberler, kuaförler ve güzellik merkezleri ne zaman açılacak?

Türkiye tam kapanma sürecine devam ederken birçok sektörde bir süredir kepenk kapatan esnaf ise işlerine ne zaman geri döneceğini merak ediyor. Onların başında da kuaförler, berberler ve güzellik merkezleri sahipleri geliyor. Artık hizmet vermek isteyen esnaf gözünü çıkacak kararı bekliyor. Peki, Berberler, kuaförler ve güzellik merkezleri ne zaman açılacak? Detaylar haberimizde.

Gündem 04.05.2021, 10:55 Burak ZİHNİ
Berberler, kuaförler ve güzellik merkezleri ne zaman açılacak?

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre tam kapatma kararının ardından sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor. Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500’ler civarında bulunuyor. Bunun 100’ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor.

Tam kapatmanın ardından, önce okullar ve sınavların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor.

Kafe ve restoranların üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.

ESKİ ‘AÇILMA’ OLMAZ 

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı artırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz.

Hafta sonları yine sokak kısıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?