Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den 3. dalga uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü mutasyonlu koronavirüse dikkat çekerek 3. dalganın beklendiğini ve hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Gündem 11.01.2021, 16:24 Gazete Damga
Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den 3. dalga uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bir televizyon programında salgında üçüncü dalganın beklendiğini ve hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Tevfik Özlü, ilk olarak İngiltere’de görülen ve yüzde 70 daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyona uğraşmış koronavirüs vakalarına dikkat çekerek “İngiltere bazlı olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yeni mutasyonlu virüsle birlikte vaka artışları ortaya çıkmaya başladı. Yani yeni 3. dalga bekleniyor. Bu bakımdan üçüncü dalgaya hazırlıklı olunması lazım. Bu bakımdan üçüncü dalga açısından mesafeye ve sosyal izolasyona temizliğe dikkat edilmesi lazım. Yeni mutasyonla ilgili önümüzü göremiyoruz. Zor durumla karşılaşacağımızı öngörmek çok zor şu anda. Takip ediyoruz, umarım bu kontrolsüz artışların dünyanın diğer ülkelerinde tekrarlanmaz” dedi.

Türkiye'de alınan tedbirlere ilişkin de konuşan Özlü, “Tedbirlere devam edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Gerçekten alınan tedbirler işe yaradı. Salgında önemli ölçüde irtifa kaydedildi yani düşme kaydedildi. Vaka sayılarımızla hastane doluluk oranımızda azaldı. Bu aslında yaptığımı işin işe yaradığını tedbirlerin etkili olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)